Žraloky v Košiciach

14. – 26. 2. 2012
Košice-Sever Festivalové námestie

KONCEPCIA MOBILNÉHO AKVÁRIA:

Objem akvária : 15.000 litrov morskej vody.
Rozmery mobilného akvária : dĺžka 7.00m, šírka 2.00m, výška 1.20m

Drevo je značky CTBX – 19 mm. Vonkajší a vnútorný povrch je utesnený polyestrom, dno je položené na ROOFMAT hrúbky 4 cm. Tepelná izolácia je zabezpečená penou PU o hrúbke 5 cm.

Čistenie vody zabezpečuje 40 kusov filtrov POLYETHER BAKTERIOLOGIK a aktívne uhlie. Čerpadlo prečistí za hodinu 25 m3 vody. Baktérie sa ničia pomocou ultrafialového žiarenia Uvc – 235 mm, ktoré má výkon za hodinu 15 m3 vody. Sklo je značky STADIP, 2x bezpečnostne fóliované hrúbky 4 cm. Ohrievanie a chladenie vody reguluje priamo elektrický termostat RED LINE TITANE.

Chladenie vody zaisťuje titánová klimatizácia.

TRIADON OBESUS – ŽRALOK KORÁLOVÝ

ŽRALOK KORÁLOVÝ Dĺžka 1.80 m, šedý s bielymi škvrnami na zadnej a chrbtovej plutve. Má veľmi krátky rypák s vystupujúcimi nozdrami. Často odpočíva na morskom dne alebo v jeho nerovných hlbinách. Dospelosť dosahuje v 5. roku, dožíva sa asi 25 rokov, môže sa stať potravou niektorých väčších žralokov. Nie sú veľmi agresívni, môžu však napadnúť v prípade ohrozenia.

Maximálna dĺžka: 2.00 m
Výskyt: vo východnom Pacifiku na Galapágoch a v oblasti Panamy – Kostariky.

 

GINGLYMOSTOMA CIRRATUM – ŽRALOK FÚZATÝ

ŽRALOK FÚZATÝ Dĺžka 2.10 m, šedý žltohnedej farby, nozdry spája s ústami ryha, ktorej predný okraj tvorí mäsitý záhyb v podobe fúzov. Je lenivý, asi 80% času odpočíva pri dne. Aktívny je v noci. Môže sa plaziť po morskom dne za pomoci svojich prsných svalov, ktoré používa ako nohy. Jeho ústa mu umožňujú prijať potravu pomocou nasávania. Zuby sú malé, nie sú agresívni ale svaly urobia z jeho čeľustí doslova zverák. Jeho koža je pevná ako pancier.

Maximálna dĺžka: 3,40 m
Výskyt: brehy Latinskej Ameriky v karibskej oblasti. Florida je jeho obľúbeným miestom reprodukcie.

 

CARCHARHINUS MELANOPTERUS – ŽRALOK ČIERNOPLUTVÝ

ŽRALOK ČIERNOPLUTVÝ Dĺžka 0.70 m, s krátkym tupo zaobleným nosom, oválnymi očami a úzkymi hrotovitými zubami. Ľahko sa rozpozná podľa čiernych hrotov plutiev, pozdĺž bokov je nápadný biely pásik. Obýva plytké vody blízko brehu na koralových útesoch. Dokážu sa pohybovať v plytkej vode, často sú zvedavé a približujú sa k potápačom.

Maximálna dĺžka: 2.00 m
Výskyt: v blízkosti koralových útesov.

 

TRIAKIS SEMIFASCIATA – ŽRALOK LEOPARDÍ

ŽRALOK LEOPARDÍDĺžka 1.40 m, dostal meno podľa kože s výraznými škvrnami. Má krátky zaoblený nos. Môže vážiť až 18 kg a žiť až 30 rokov. Je silný plavec. živí sa rybami a bezstavovcami na dne mora. Pomalého a lenivého triakisa leopardieho často vídať v blízkosti dna.

Maximálna dĺžka: 1.80 m
Výskyt: po celom svete v teplých a miernych vodách.

 

LIMULUS POLYPHEMUS – OSTROREP AMERICKÝ

OSTROREP AMERICKÝ10 očí a nachádzajú sa po celom tele. Sú to všežravý zametači ich vajcia sú dôležitým zdrojom potravy pre migrujúcich vtákov, živočíchov. Extrakt krvi sa používa vo farmaceutickom priemysle. Proteín v krvi sa používa na detekciu nečistôt u vnútro žilových liekov. Ďalším zaujímavým faktom je, že majú modrú krv a 12 nôh.

Maximálna dĺžka: 60 cm
Váha: 5 kg
Jeho životnosť je približne 19 rokov.

Updated: 13. apríla 2019 — 22:22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.