Zimné jazdy na KDHŽ

Mikulášske jazdy a obnovené historické vozidlá prilákali na detskú železnicu stovky Košičanov
Pravá zimná atmosféra, zasnežené Čermeľské údolie, pestrofarebný vláčik a Mikuláš s čertom a anjelmi prilákali v sobotu na Košickú detskú historickú železnicu stovky rodín z Košíc a okolia. Každé dieťa dostalo mikulášsky balíček a všetci priaznivci železničky do vienka obnovený motorový rušeň a „Letný vagón T-Systems“. Všetko v originálnej atmosfére pravej nefalšovanej zimy.
„Bolo to veľmi pekné a milé, nespomínam si, že by železnička v minulosti premávala v tomto ročnom období. Báli sme sa trochu zimy, ale nakoniec to vôbec nevadilo. Výborne vyšlo aj počasie, zasnežené Čermeľské údolie bolo nádherné,“ povedala po jednej z jázd Zuzana z Košíc, ktorá na železničku prišla s celou svojou rodinou.
Veľkú premiéru po dvoch desaťročiach zažila motorová lokomotíva Janka, jedna z dvojičiek známych a obľúbených rušňov, ktoré v minulosti na pionierskej železnici premávali. Spolu s Dankou sa tak stanú nenahraditeľnými pomocníkmi pri ťahaní vagónikov unikátnej košickej atrakcie.
Rušeň na úvod malej slávnosti požehnal a posvätil katolícky kňaz Ján Knapík. Verejnosti bola zároveň predstavená nová publikácia o dvoch úzkorozchodných železničkách na Slovensku a v Poľsku: Košice – Bieszczady. Publikácia, ako aj oprava rušňa, bola financovaná inisterstvom dopravy a Karpatským euroregiónom Slovensko, za ktorý Janke zaželala veľa rozradostených cestujúcich jeho predsedníčka a zároveň viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová.
„Mám veľkú radosť, že sa nám spolu s aktivistami z OZ Detská železnica podarilo zavŕšiť spoločné úsilie, na ktorom sme sa dohodli ešte pred rokom. Myslím, že Košičania dostali v podobe novej lokomotívy Janky veľmi pekný a originálny mikulášsky darček.“
8. december bol pre Košickú detskú historickú železnicu naozaj výnimočným
dňom. „Zimné jazdy v takejto podobe sa na detskej železnici konajú prvýkrát v dejinách.
Sme radi, že vďaka obnovenej lokomotíve Janka sme pripravení v budúcnosti uspokojiť záujem Košičanov a turistov nielen od apríla do novembra, ale aj v zime,“ povedal riaditeľ železničky Ľubomír Lehotský.
K atraktívnej košickej železničke patria aj historické vagóny, ktoré sú hnuteľnou kultúrnou pamiatkou. „Jeden z týchto vagónov sa nám podarilo ešte pred zimou zrekonštruovať a to vďaka pomoci spoločnosti T-Systems Slovakia. Nešlo pritom len o finančné sponzorstvo, zamestnanci spoločnosti nám vo svojom voľne viackrát prišli nezištne na pomoc pri renovačných prácach,“ vyzdvihol Ľubomír Lehotský.
Mikulášske jazdy sa na železničke uskutočnili po prvýkrát. Pre návštevníkov boli
pripravené tri jazdy a vďaka podpore Fondu zdravia Mesta Košice aj teplé deky. „Bola to taká skúška, či k nám návštevníci zavítajú aj v zime. Experiment dopadol nad naše očakávanie, takže určite dnes vznikla tradícia Mikulášskych jázd na Košickej detskej historickej železnici,“ dodal Igor Holéczy z občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré železničku prevádzkuje.

www.detskazeleznica.sk

Jazda Detskou historickou železnicou zasneženým Čermeľským údolím

Updated: 10. apríla 2019 — 22:09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.