Židovské Košice 2012

Prvýkrát organizujeme židovské potulky v sobotu i v nedeľu!
V sobotu NOVÁ TRASA (3 bývalé synagógy, VSTUP do jednej z nich, VSTUP do bývalej židovskej školy, reštaurácia, pravdepodobná žid. modlitebňa, lóža B nai Brit, „židovská ulica“…).
V nedeľu opakujeme KLASICKÚ TRASU (vstup do synagóg, mikve, osobnosti atď.).
Židovské potulky sú zároveň jedným z podujatí Festivalu židovskej kultúry – Mazaltov.

SOBOTŇAJŠIA POTULKA – ZÁPADNÁ STRANA

NEDELŇAJŠIA POTULKA – VÝCHODNÁ STRANA

V Košiciach máme (skoro) všetko. Aj pamiatky i živých predstaviteľov jednej z najstarších kultúr na svete. Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po 2 tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Kvôli tomu i kvôli ich humoru, hudbe a šikovnosti ich môžeme obdivovať aj v Košiciach.

Kedysi bol každý 5. Košičan – Žid. Po rímskych katolíkoch boli 2. najpočetnejšie náboženské vyznanie v meste. Preto tu mali až 5 synagóg , bolo ich tu niekoľko prúdov: neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Medzi Krmanovou a Zvonárskou aj v súčasnosti vyzerá najžidovskejšie v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa aj modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku, kóšer reštaurácia, byt rabína…

Košickí Židia mali šťastie, že mesto počas vojny pripadlo Maďarsku, ktoré na rozdiel od Slovenska riešilo židovskú otázku neskôr, a tak im osud pridal ešte rok života. Aj tak na jar 1944 odišlo z košickej železničnej stanice 5 transportov a 137 ďalších tadiaľ prešlo. V jednom z nich bol aj Elie Wiesel – budúci svetoznámy spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny. Späť do Košíc sa z koncentrákov vrátilo len asi 500 židov.

Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky mestom Košice Vám však odhaľujú aj tajomstvá ukryté múrmi. Keďže sa tentokrát vyberieme do židovských pamiatok, bude to výnimočne len v nedeľu. 

Updated: 27. marca 2019 — 21:15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.