Výstavba diaľnice M30 – hranica SR – Tornyosnémeti

Maďari otvorili diaľničný úsek, ktorý priblíži Slovensko

TASR 16.01.2018  

Pri maďarskej obci Tornyosnémeti za štátnou hranicou otvorili v utorok 1,7 kilometra dlhý úsek diaľnice M30. V budúcnosti sa napojí na rýchlostnú komunikáciu R4 Milhosť – MČ Košice – Šebastovce na Slovensku.

Úsek diaľnice, ktorý sme odovzdali do užívania, je mimoriadne dôležitý pre tu žijúcich obyvateľov. Žije tu viac ako milión ľudí, ktorým táto cesta zlepší život v tomto regióne. Vo výstavbe budeme pokračovať, nakoľko do roku 2022 musíme odovzdať celý úsek cesty Via Carpatia, ktorý ešte nie je hotový,“ uviedol štátny tajomník maďarského ministerstva hospodárstva Róbert Homolya. Verí, že nový úsek diaľnice prispeje ku zníženiu nehodovosti.

Celú trasu medzi Miškolcom a štátnou hranicou s dĺžkou 70 kilometrov by chceli vybudovať do roku 2022. „Tento úsek, ale aj všetky ostatné, ktoré sú, zabezpečia tranzit nielen kamiónov, osobnej dopravy, všetkých tých, ktorí cestujú ďalej, aby sa napojili na maďarskú diaľničnú sieť. Nebude sa jazdiť po cestách prvej triedy, ale bezpečným spôsobom po rýchlostných cestách,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy SR Viktor Stromček.

Na slovenskej časti už v súčasnosti podľa jeho slov prebieha výstavba úseku cesty Budimír – Bidovce. „Tento rok začneme súťažiť Košice – Šacu, ktorý by sa začal budúci rok stavať. Ďalej na našej strane v rámci tohto úseku prebieha výstavba obchvatu Prešova D1 a začala sa už aj súťaž na severný obchvat Prešova, takzvaná R4, od Prešova na poľskú hranicu,“ priblížil Stromček.

Na otázku, že vodiči sa skôr dostanú z Košíc do Bratislavy po diaľnici cez Maďarsko, oponoval, že to nie je úplne pravda, keďže nie sú dostavané všetky úseky. „Pravdou však je, že niektoré úseky, ktoré sa týkajú Slovenska, mali byť už dostavané a nie sú. Pri Ružomberku vzhľadom na klimatické podmienky, kde je zosuv pôdy, sme doteraz robili na EIA, aby sa mohlo pokračovať na stavbe, čo už máme dokončené. Ďalší úsek, ktorý chýba v rámci D1, je Turany – Hubová, kde sme museli meniť povrchový variant a nemohli sme začať stavať. Máme postavené takmer všetky úseky, dva sú vo výstavbe,“ dodal Stromček.

Výstavba 1,7 kilometra dlhého úseku diaľnice M30 Tornyosnémeti – štátna hranica si vyžiadal celkové náklady 14,1 milióna eur bez DPH.

Zdroj: TASR

——————————————————————————————

Diaľnica M30 je diaľnica v severovýchodnom Maďarsku v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe, ktorá spája mesto Miskolc s diaľnicou M3 do Budapešti. V súčasnosti je 28 kilometrov dlhá, no v pláne je pokračovanie na slovenskú štátnu hranicu pri Tornyosnémeti, kde sa napojí na rýchlostnú cestu R4.

Vo výstavbe je 1,7 km úsek, ktorý sa začal budovať v máji 2016 a dokončený má byť v decembri 2017. Tento úsek by mal stáť necelých 14 miliónov €.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Diaľnica_M30_(Maďarsko)

Súvisiace odkazy:
http://www.cas.sk/clanok/423667/necakana-vystavba-dialnice-medzi-metropolami-slovenska-z-kosic-do-bratislavy-rychlejsie-cez-madarsko/

M30 autóút Tornyosnémeti_adatok-page-004

Updated: 24. marca 2019 — 21:32

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.