Výstavba archeoparku na Košickom hrade

V nedeľu ďalšia brigáda na výstavbe archeoparku.

Výstavba archeoparku (dielne, strelnica, dom šľachtica, drevený kostolík, …) v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV a Mestskými lesmi.

Oduševnení nadšenci histórie majú ambície premeniť ruiny Košického hradu na miesto, ktoré bude po niekoľkých storočiach opäť dýchať stredovekom. Pri realizácii ich plánov sa spoliehajú hlavne na rovnako zaujatých dobrovoľníkov a silné ruky.
Archeopark na Košickom hrade by mohol vzniknúť do piatich rokov. Podľa Ľuboša Poradu, predsedu občianskeho združenia (OZ) Castellum Cassovia a kastelána Košického hradu, by tam chceli prezentovať život ľudí v stredoveku. „Jednu chalupu šafára už možno vidieť a tento rok sme si dali plán postaviť zemiansku kúriu, ale vidím, že to bude plán aj do budúceho roka. Zatiaľ máme základy. Drevo už máme nachystané, už len na tom treba pracovať,“ spresnil.
Ako Porada povedal, zíde sa im fyzická pomoc. „Potrebujeme silné ruky a takých ľudí, ktorí by nám s tými stavebnými prácami prišli cez víkend pomôcť. Takéto brigády máme hlavne v nedeľu, kedy sa tu stretne väčšina našich členov. Vtedy pracujeme na tých stavbách. Ostatné dni sa venujeme zvieratám, pozemku, ale nielen tomu, ktorý máme v podnájme,“ vysvetlil s tým, že sa starajú aj o prístupové cesty.
Podľa slov Poradu pracujú na archeoparku dobrovoľnícky vo svojom voľnom čase. „Čiže soboty a nedele, po práci. Materiál, to základné drevo – guľatinu, sme dostali od mestských lesov,“ uviedol s tým že drobným nákladom budú zrejme dosky potrebné na pokrytie strechy.

Zdroj: TASR

kosickyhrad.sk/1159-2

kosickyhrad.sk/archeopark-na-kosickom-hrade-rastie

Updated: 26. novembra 2019 — 19:06

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.