Výstava – Malé Slovensko

Vydajte sa s nami na objavnú cestu slovenských pamiatok a ľudovej architektúry. Nemusíte pritom vôbec opustiť Košice.

Výstava „Miniatúry Slovenska“ v Auparku vás totiž na jednom mieste prevedie najkrajšími hradmi, zámkami aj kaštieľmi, ktorými sa Slovensko môže popýšiť. Najkrajšie slovenské skvosty budete mať od pondelka 22.4.2013 do nedele 5.5.2013 v Auparku ako na dlani.

Najväčšou miniatúrou, ktorú budete môcť obdivovať, je Nitriansky hrad. V mierke 1:25 ho  vytvorili štyria modelári: Miroslav Šabo, Miloš Lukáč, Ivan Šabík a Laco Rezák z občianskeho združenia Múzeum historických budov. Len strecha na biskupstve sa skladá z cca 140 000 jednotlivo vyrobených a kus po kuse nalepených škridiel bobrovka. Na medenej streche nechýba špecifická škridla s diamantom vo vrchnej časti, ale ani slnečné hodiny, sochy, erby či vázy na vežovej časti.

Výstava ponúkne pohľad aj na majstrovské kúsky Jozefa Murína, ktorý sa modelárstvu venuje už viac ako 18 rokov a v rodnej obci Nemecká založil Múzeum ľudovej architektúry. Za ten čas vytvoril viac ako 70 unikátnych modelov ľudovej a sakrálnej architektúry z prírodného materiálu ako drevo, kov, konope či kameň. Jeho modely obsahujú najmä ľudovú architektúru z Horehronia, Liptova, Oravy a regiónov na východnom Slovensku.

Chýbať nebudú ani diela Kamila Fischera z mestskej časti Pereš, z ktorého rúk už 10 rokov vychádzajú modely najzaujímavejších, najstarších a najunikátnejších stavieb. Vo svojej majstrovskej dielni vytvoril napríklad radnicu v Levoči, Košickú kaplnku svätého Michala, Urbanovu vežu či unikátny, najstarší drevený kostolík v Hervartove.

http://kosice.aupark.sk/app/mnovinky/Miniatury-Slovenska-.html

Updated: 14. apríla 2019 — 21:22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.