Východoslovenský onkologický ústav – rekonštrukcia

Východoslovenský onkologický ústav v Košice – rekonštrukcia a modernizácia priestorov. Ide o dve kompletne zrekonštruované poschodia a nadstavbu tretieho podlažia.

Budova, v ktorej dnes sídli košický onkologický ústav, bola postavená v roku 1932 a bola známa ako Masarykov sociálny dom, slúžila na sociálne neskôr na zdravotnícke účely.„Vstupné foyer ústavu nebolo takmer šesťdesiat rokov prístupné laickej ani odbornej verejnosti,“ uviedol v príhovore predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VOÚ Ing. Miroslav Jakubek. „Symbolicky sme tak dnes otvorili nielen brány nášho ústavu, ale aj priamejší prístup pre pacientov k lekárom a zdravotníkom.“
Minister I. Uhliarik ocenil, že rekonštrukciu financuje VOÚ, a.s. z vlastných zdrojov Moderná onkologické priestory v Košiciach dnes slávnostným prestrihnutím pásky otvoril minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik. „Život sa nemeria počtom nádychov, alebo výdychov, ale počtom chvíľ, ktoré nám vyrazia dych. Pred rokom som tu videl stavenisko a nechcel som veriť tomu, že sa za takú krátku dobu môžu zmeniť na moderné pracovisko,“ povedal na úvod minister Ivan Uhliarik.

Minister zároveň ocenil, že rekonštrukciu realizoval VOÚ z vlastných zdrojov. „Práve to, že ústav funguje už niekoľko rokov ako akciová spoločnosť a hospodári veľmi dobre, mu umožňuje realizovať takéto projekty z vlastných prostriedkov,“ skonštatoval I. Uhliarik pred novinármi.

Nové priestory vysvätil košický arcibiskup metropolita Bernard Bober Nové priestory ústavu posvätil košický arcibiskup mons. Bernard Bober. Pripomenul, že úcta k človeku, jeho chorobe a krížu je veľmi dôležitá. „Toto zariadenie je niekedy aj koncové, Ale tu sa pomáha každému pacientovi, tu sa uľavuje ľudskému krížu,“ povedal arcibiskup Bober. M. Jakubek: Nadčasové a moderné „Toto zariadenie je nadčasové, minimálne na desať až pätnásť rokov. Sú tu dvojlôžkové izby so samostatným sociálnym zariadením, ambulantná chemoterapia je zariadená podľa najnovších trendov. Predtým časť ústavu sídlila aj v suteréne v nevyhovujúcich podmienkach. Dnes je tu prostredie, ktoré spĺňa najvyššie kritériá,“ doplnil na záver riaditeľ VOÚ M. Jakubek.

Kompletná modernizácia dvoch poschodí a nadstavba tretieho znamenala výmenu okien, podláh, infraštruktúry, rekonštrukciu sociálnych zariadení. Izby pacientov s 57 lôžkami sú klimatizované, podľa potrieb vybavené aj novým zariadením.

Rekonštrukcia celého pavilónu, ktorý sa dnes slávnostne kolauduje, sa začala v roku 2010. Doteraz na ňu VOU preinvestoval viac ako 7 miliónov eur. Ústav ako akciová spoločnosť investoval celkovo do modernizácie objektu takmer 9 miliónov eur, pričom rekonštrukčné práce trvali tri roky. Rekonštrukciu financuje VOÚ z vlastných zdrojov.
Prestavba a prístavba nových priestorov VOÚ nie je definitívne ukončená. Na rade je fasáda objektu, vonkajšie priestory a vybudovanie nového parkoviska, aby bol prístup pre pacientov a sanitky jednoduchší a bezpečný.

http://www.vou.sk/pacienti-vou-v-kosiciach-maju-k-dispozicii-moderne-zrekonstruovane-priestory

Updated: 1. apríla 2019 — 21:26

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.