Vianoce 2012 v Košiciach

Vianoce, pre mnohých najkrajšie a najočakávanejšie obdobie roka, sa tento rok opäť ponesú v duchu rozprávky. Organizátor, ktorým je Mesto Košice, koncipovalo prípravu tak, aby si prívlastok „rozprávkové“ plne zaslúžili. Košičanov aj návštevníkov čaká vynovená výzdoba, obohatené trhy, pestrý program a neopakovateľná atmosféra, ktorá podčiarkne krásu historického centra mesta.

Predzvesťou blížiacich sa sviatkov je vianočný obrázkový kalendár, distribuovaný v náklade 50.000 kusov Košičanom do poštových schránok. Minulý rok mal svoju premiéru a stretol sa s úspechom, nakoľko obsahuje kompletný program Košických Vianoc. Na fotografiách deti znázorňujú rozprávkové bytosti, prinášajúce do Košíc Vianoce. Podobu kúzelníka na seba prevzal samotný primátor Richard Raši.

Tento rok pribudne nové osvetlenie hlavne pri Immaculate, Dolnej bráne a čiastočne medzi nimi po oboch stranách Hlavnej ulice. Zrealizuje ho spoločnosť ELTODO, ktorá sa bude starať aj o jeho inštaláciu a údržbu. Vianočné osvetlenie je projektované tak, aby bola možnosť jeho dopĺňania v budúcich rokoch o ďalšie svetelné prvky. Vysvieti sa samozrejme i veľký vianočný strom na Hlavnej ulici, ktorý bezplatne dodajú Mestské lesy. Smrek, ktorý má asi 50 rokov a je vysoký 18 metrov, pochádza z katastra obce Košická Belá. Vianočný strom bude vyrúbaný kvôli bezpečnosti okolitých budov a obec plánuje na tomto mieste výsadbu nových stromčekov.

Vianočnú výzdobu doplní vyrezávaný Betlehem, tento rok umiestený na pódiu pri Dolnej bráne a adventný veniec pri Urbanovej veži. Atraktívnym ozvláštnením Košických Vianoc je aj prezentácia neziskovej organizácie Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. K jej vianočným aktivitám patrí napríklad vyrezávanie a inštalácia ľadových sôch, ale aj množstvo ďalších, ktoré budú mať za cieľ pozývať na kultúrne podujatia v roku 2013.

Slávnostné otvorenie Košických Vianoc sa uskutoční 5.decembra 2012 o 17,00. Program bude prebiehať na Hlavnej ulici denne až do 23.decembra, v časovom intervale od 17,00 do 19,00. V rámci neho Košičanov zabaví množstvo úspešných domácich umelcov, ako napríklad československá Superstar Lukáš Adamec, skupina NO Name, Barbara Haščáková, ale aj Zuzana Smatanová, Robo Opatovský a ďalší hudobní, dramatickí, taneční a akrobatickí umelci.

Vianočné trhy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Košických Vianoc, sa budú konať od 5.12. 2012 do 23.12.2012, s možnosťou predaja aj medzi sviatkami, až do 6.1.2013.
V prevádzke bude až 56 stánkov s širokým sortimentom, v ktorom sú zastúpené rôzne suveníry a bohatá ponuka občerstvenia. V 56-tich stánkoch sa 59 predajcov bude snažiť uspokojiť návštevníkov pri nákupe darčekov, ako aj v ponuke rôznych regionálnych špecialít.

Predaj tradičného primátorského punču je naplánovaný v termíne od 5.12. do 23.12, denne v čase medzi 16,00 hod. a 21,00 hod. Táto súčasť vianočných trhov má aj charitatívny rozmer. Spolupatričnosť k dopredu zverejneným organizáciám, starajúcim sa o znevýhodnených občanov, môžu zakúpením primátorského punču prejaviť všetci. Celý výťažok z predaja putuje každoročne na charitatívne účely a zatiaľ čo minulý rok sa vyzbieralo rekordných 11 358,17 eur, primátor mesta Richard Raši sa netají ambíciou túto sumu opäť prekonať. „ V roku 2011 bola celá suma prerozdelená medzi prepravnú službu pre deti s onkologickým ochorením, opatrovateľskú službu pre seniorov a občanov s ťažkým zdravotným postihnutím a Klub cystickej fibrózy. Tentoraz výťažok z predaja primátorského punču, ktorý budem ponúkať spoločne s ďalšími predstaviteľmi mesta, pomôže neziskovej organizácii Oáza – nádej pre nový život, Krajskému centru Slovenského zväzu telesne postihnutých a Artestu – umeleckému združeniu znevýhodnenej mládeže,“ zdôraznil primátor.

Rok 2012 bude ukončený oslavou Silvestra a vítaním Nového roka na Hlavnej ulici. Súčasťou osláv bude aj po 10 rokoch obnovený Detský Silvester, bohatý Revival program spojený s pozdravom primátora a veľký ohňostroj.

www.kosice.sk

Už túto nedeľu, 25. 11. 2012, na Katarínu sa na Mieri nadýchate predvianočnej atmosféry. Mestská časť Košice – Sever zorganizovala ADVENTNÉ TRHY nielen pre Severanov od 25. 11. do 2. 12. 2012.

Na trhovisku na Mieri si počas tohto týždňa nekúpite zeleninku alebo ovocie ale zaujímavý vianočný tovar. Trhovníci budú ponúkať vlastnoručne vyrábané šperky, drobné upomienkové predmety, medové výrobky, nádherne zdobené perníky, ručne pletené ponožky, výrobky z patchworku, vianočné ozdoby a obrázky, sviečky, vianočné dekorácie aj adventné vence.

Nebude chýbať vianočné občerstvenie – klobásky, pochúťky na grile, ale aj medovinka, varené víno či gofry a cukrovinky. Špeciálne vás pozývame na Zabíjačkové hody v piatok, 30. 11. 2012 od 15.00 hodiny.

Každý deň sa trhy oficiálne začnú predajom vianočného tovaru o 15.00 hodine a kultúrnym programom o 17.00 hodine, v ktorom vystúpia košickí umelci. Pripravené sú prekvapenia pre deti i dospelých.

http://www.kosicesever.sk/clanok/vianoce-sa-zacinaju-na-severe

Updated: 12. apríla 2019 — 20:32

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.