Vianoce 2011

Bude to už sedemnástykrát, čo sa mesto rozžiari tisíckami žiaroviek, ktoré nám budú svietiť a navodzovať vianočnú atmosféru. Stovkami svetielok sa rozsvieti aj vianočný strom. Košičania sú zvedaví, aký bude gigantický symbol a odkiaľ ho privezú. Vlani bol od súkromnej darkyne zo záhrady. Tohtoročný lesníci privezú z Opátky. 
Rastie pred bytovkou a jej obyvatelia majú obavy, že by sa jedného dňa mohol vyvrátiť. Preto ho ponúkli Košiciam ako vianočný. Je to duglaska a meria 18 metrov. Jej vek sa odhaduje na 60 rokov. Uvidí sa, keď ho 24. novembra spília, zrátajú letokruhy a osadia.

môžte počítať 🙂

 
http://korzar.sme.sk/c/6147497/stromcek-na-kosicku-hlavnu-este-nespilili.html#ixzz1eczexsMR

Košičania včera dopoludnia už mohli obdivovať nádherný, pekne urastený strom, ktorý lesníci osadili  pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici. Tradičný symbol Vianoc pochádza z obce Opátka v okrese Košice-okolie, má výšku 18 metrov a vek zhruba 50 rokov.

KOŠICE. Mohutné stromisko zrezali lesníci okolo 8.00 hod., preprava do Košíc, umiestnenie, vyklinovanie a zabezpečenie pred prípadným spadnutím dreviny trvalo asi tri hodiny.

Pätnásť rokov privážali do Košíc vianočný strom z kojšovských lesov, vlani po prvý raz darovala strom  Košičanom obyvateľka mestskej časti Košice-Juh a teraz nájomníci bytovky v Opátke.

http://korzar.sme.sk/c/6154292/vianocny-strom-zdobi-odvcera-kosicku-hlavnu.html 

Hľadanie svetla – Košická chanuka
Zámerom projektu je nielen upozorniť košickú verejnosť na fakt, že historicky každý šiesty občan mesta patril k židovskej kultúre, ale predovšetkým v identickom čase Vianoc previazať myšlienku prichádzajúceho svetla kresťanského sviatku so “Sviatkom svetiel” židovskej tradície. Košická chanike stavia tvárou v tvár tradičné hodnoty rôznych kultúr a náboženstiev na území Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013.
Čo spája kresťanské Vianoce a židovskú chanuku?
Zistíme to pri zapálenej chanukovej sviečke aj prostredníctvom jedinečných tónov hudobných nástrojov z Izraela, Japonska, Austrálie, Turecka i Afriky. Vystúpia špičkoví interpreti židovskej hudby v podaní Association etnique z Českej republiky s perkusionistom izraelského pôvodu Hearn Gadbois a slovenskou interpretkou židovskej hudby východného sveta, jazzovou speváčkou Janou Orlickou a hudobníci projektu Iná hudba. Pripravilo Občianske združenie Haliganda.

Updated: 12. apríla 2019 — 20:32

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.