Ulička remesiel

Košice sa môžu popýšiť najstarším dokladom existencie cechovej organizácie v celom Uhorsku, ktorým sú stanovy cechu kožušníkov vydané richtárom Arnoldom v roku 1307. 
Cechy sa však začali v Košiciach naplno rozvíjať až od druhej polovice 15. storočia. Boli to remeselnícke organizácie združujúce majstrov jedného alebo viacerých remesiel, založených na ochranu ich záujmov. Celý život cechov bol podriadený normám, zvaným štatúty, ktoré museli byť schválené mestskou radou a neskôr potvrdené panovníkom. Zodpovednosť za plnenie štatútov a záväzkov voči mestu niesli volení oficiálni predstavitelia cechu – jeden alebo viacerí cechmajstri.
 
V priebehu storočí počet cechov narástol a svoje cechy si v Košiciach vytvorili takmer všetky remeslá. Fakt, že tu nachádzame aj cechy veľmi úzko špecializovaných remesiel rôznych odvetí, svedčí o vysokej úrovni remeselnej a hospodárskej rozvinutosti mesta. Jeho význam ako obchodného strediska potvrdzujú aj štatúty košických obchodníkov, vydané v roku 1446, ktoré sú najstaršími obchodníckymi stanovami v Uhorsku. Remeselníci združovaní v cechoch sa ako plnoprávni občania mestskej obce v snahe presadzovať svoje záujmy, usilovali o čo najširšie zastúpenie v mestskej správe. Cechové organizácie vytvárali aj bohatý spoločenský život. Usporadúvali hostiny, zúčastňovali sa na procesiách, vyvíjali sociálnu činnosť voči svojim členom. Dôležité úlohy plnili aj pri hasení požiarov v meste a pri obrane a údržbe mestských hradieb. Cechy boli zrušené v roku 1872. V Košiciach ani po tomto roku úplne nezanikli a mnohí remeselníci aj naďalej zachovávali cechové tradície v nových živnostenských spoločenstvách. 
http://www.kosice.sk/

Zaujímavá ulička, ležiaca len kúsok od Hlavnej ulice v samotnom centre mesta, približujúca svojim návštevníkom remeselné umenie sa volá Hrnčiarska ulica alebo aj

Ulička historických remesiel
Brašnárstvo s opravou obuvy

Brašnárstvo Tibora Kočíka vzniklo v Košiciach v roku 1999. Ponúka opravy obuvi, kožených výrobkov a koženej galantérie. Výrobu kožených výrobkov na objednávku po dohode. Predaj obuvníckeho a brašnárskeho materiálu. Predaj ručne vyrábaných brašní. Výrobu opaskov a opaskových kapsičiek.

www.brasnarstvo-obuvnictvo-rucnavyroba.sk

 Kováčstvo

Kováčska dielňa funguje od samého začiatku projektu Uličky remesiel. Okrem vlastných výrobkov sú v predajnej časti dielne ponúkané aj rôzne výrobky od iných slovenských remeselníkov a umelcov.
Cyril Horák sa ku kováčstvu dostal zaujímavým spôsobom. V minulosti boli jeho záľubou kone. Často vídaval ako ich chodil kováč podkúvať. Postupne si kováčske remeslo zaľúbil aj on sám. Spočiatku sa mu venoval len vo voľnom čase, neskôr ho prijali na miesto kováča vo firme a nakoniec si otvoril vlastnú dielňu v Košiciach na Hrnčiarskej ulici. Zameriava sa najmä na interiérové doplnky. Vyrába misy, krbové náradia, rôzne plastiky, ale aj väčšie veci na objednávku, napríklad manželské postele, stoličky alebo police. Dodával aj prestížnym tatranským hotelom, ale zákazníkov má najmä z Košíc a blízkeho okolia.

Pekárnička – raňajkáreň

Malá, milá, útulná, do svetlých tónov ladená pekárničko – kaviarnička. Príjemný personál ponúka kávu, čajík a k tomu neodmysliteľne aj ručne vyrobené čerstvé pečivo.
Pekárnička na Hrnčiarskej sa zameriava najmä na výrobky z kysnutého cesta, či už je to sladké alebo slané pečivo, ale aj kysnuté domáce knedle. Šikovné ručičky pekárok vyrábajú denne dvadsaťpäť druhov pečiva, ktoré putuje z pekárničky buď na pult vlastnej prevádzky hneď vo vedľajšej miestnosti alebo sa dodáva do mnohých obchodov v okolí. Medzi hlavné priority jej majiteľa Petra Kövéra patrí najmä vytvoriť príjemné prostredie, ponúknuť domáce chutné výrobky za ľudovú cenu a umožniť návštevníkom porozprávať sa v osobnejšom prostredí v centre mesta na rozdiel od neosobných kaviarní v obchodných centrách.

Hrnčiarstvo

Malé hrnčiarstvo vedie Igor Macák. Ten sa hrnčiarskemu remeslu venuje už tridsať rokov, odkedy skončil školu Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Zameriava sa najmä na úžitkové dekoratívne hrnčiarstvo. 
Jeho obchodík na Hrnčiarskej je takým malým rodinným podnikom. Igor Macák tvorí pri hrnčiarskom kruhu, po vymodelovaní je na rade jeho manželka, ktorá sa venuje umeleckému glazovaniu. Po vypálení v peci pri vyše tisíc stupňoch Celzia sa tradičné umelecké diela dostávajú z pivničky o poschodie vyššie na pult v obchode. Hneď nad hrnčiarskou dielňou sa nachádza spomínaný obchodík, kde si prekrásne diela môžete zakúpiť. Šálky, vínové súpravy, vázy, krčahy, ale aj roztomilé postavičky sú očarujúce. Nájdete tu aj predmety ozdobované vlastnou jedinečnou technikou, v ktorej za „polosucha“ vyrývajú rôzne ornamenty.

Rezbárstvo s reštauračnou dielňou

Umelecké stolárstvo Martina „Toki“ Tokára, ponúka predaj výrobkov z dreva. Vyrába nábytok podľa požiadaviek zákazníkov, opravuje starožitný nábytok a vykupuje starožitnosti, aj poškodené. Organizuje výstavy pre výtvarníkov a iných umelcov.

 

Bylinkárstvo

V košickej uličke remesiel sídli najväčšia bylinkáreň na Slovensku, ktorú vedie RNDr. Oľga Bodnárová. Množstvom ponúkaného bylinkárskeho sortimentu nemá konkurenciu nielen v našom meste, ale ani na Slovensku. V jej štýlových priestoroch sa nachádza viac ako 140 druhov byliniek a čajov.
Svojim klientom často odborne poradí, ktorú rastlinku na čo použiť. Namiešava im vlastné zmesi bylín. Využíva k tomu nielen znalosti z 5-ročného štúdia čínskej medicíny v Prahe a 3-ročného štúdia liečivých bylín na farmácii v Hradci Králove, ale aj intuíciu. Mnohým ľuďom už pomohla. Bylinky pomáhajú pri všetkých chorobách, ale najlepšie výsledky s nimi dosahuje pri problémoch s pankreasom, žalúdkom, nafukovaním, nespavosti, chronických problémoch, chorobách žíl a kože.
www.bylinkar.sk

Výroba šperkov

Firma OPÁL RNDr. Jozefa Molnára je zameraná na predaj výrobkov z polodrahokamov a drahokamov, sošiek a iných dekoračných predmetov z kameňa a vzácných drevín, výrobky z kultivovaných perál a morského koralu, brúsených drahokamov a polodrahokamov pre zlatnícku a šperkársku výrobu, minerálov a skamenelín pre zberateľov, ezoteriky a odbornej literatúry. Realizuje opravy, úpravy a výrobu náhrdelníkov a náramkov. Poskytuje určovanie a oceňovanie kameňov, vyhotovenie odborných znaleckých posudkov na drahokamy a diamanty. www.iopal.sk/

 www.kosice-city.sk/ulicka-remesiel

Candle night

Pilotný projekt nazvaný Candle night, ktoreho zámerom bolo osvietiť a osvetliť Remeselnícku uličku, aby si ľudia v ich svetle mohli posedieť, zaspomínať, porozprávať sa, nájsť si chvíľu nielen pre seba, ale aj pre tých druhých. Tento projekt odštartoval celoročný program, ktorý je pre zviditeľnenie a rozjasnenie uličky, zaujal ako veľkého, tak aj malého návštevníka nášho mesta.
Viac tu:

Updated: 6. apríla 2019 — 21:24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.