Trstenské lužné lesy

Trstené pri Hornáde patrí do okresu Košice-okolie. Nachádza sa približne 25 kilometrov južným smerom od Košíc – na strete Slanských vrchov a Košickej kotliny, na pohraničnom území medzi Slovenskom a Maďarskom.
V rámci projektu: Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013, bola vytvorená hlavná cezhraničná cyklotrasa Košice – Sárospatak, ktorá vedie práve cez obec Trstené pri Hornáde. V obci boli zrekonštruované, novo vybudované a vyznačené cyklotrasy do obcí Skároš, Ždaňa a Gyňov. Medzi obcami Trstené a Gyňov bol postavený nový visutý most pre peších a cyklistov. Smerom do maďarskej obce Kéked bola vybudovaná nová asfaltová cesta až po štátnu hranicu, ktorá by mala byť na maďarskej strane dokončená v priebehu roka.
V obci Trstené pri Hornáde je založené občianske združenie Priatelia trstenskej prírody, ktorého jednou z aktivít je aj pretvorenie mŕtveho ramena rieky Hornád (tzv. „Starý Hornád“), nachádzajúceho sa na začiatku obce, na krásnu oddychovú zónu. To sa darí aj vďaka podpore Nadačného fondu Skupiny VSE spravovaného Karpatskou nadáciou, vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s v rámci programu Zelené oázy a vďaka podpore „Dobrej krajiny„.
Dnes, aj napriek nepriaznivému počasiu, sme sa tam zašli pozrieť a prinášame zopár fotiek.

Viac fotiek z výstavby drevených chodníkov, mostíkov a altánkov nájdete na stránke občianskeho združenia Priatelia trstenskej prírody.

Zároveň každý, kto chce pomôcť pri jarnom upratovaní okolia Hornádu, je pozvaný na Regionálny upratovací deň, ktorý sa uskutoční 6.4.2013 o 8:30 v Trstenom pri Hornáde.
Stretnutie: veľký altán pri Starom Hornáde.

Updated: 23. júna 2019 — 21:19

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.