Terminál kombinovanej dopravy

Terminál spoločnosti Metrans sa zameria najmä na obsluhu a prekládku kontajnerových nosičov. Investícia bez nákladov na kúpu pozemkov dosahuje okolo 6 mil. eur.

Česko-slovenská spoločnosť Metrans dokončila nový prekladiskový terminál v Haniske pri Košiciach a začne jeho skúšobnú prevádzku.

Výška investície sa bez súm na kúpu pozemkov pohybuje okolo šiestich miliónov eur. V prekladisku postupne zamestnáme 50 až 75 ľudí. Metrans pri projekte počíta s rozvojom logistiky v regióne Košíc. V priebehu troch až piatich rokov tu očakávajú rovnaký boom, ako zažilo západné Slovensko pred pár rokmi.

Firma má podľa neho pripravenú aj druhú etapu investície v rozsahu 6 mil. až 10 mil. eur, pričom prácu by malo získať sto až stopäťdesiat ľudí. Jej realizácia závisí od vývoja podobného projektu štátneho terminálu na tom istom mieste. Metrans už v Košiciach jedno prekladisko prevádzkuje v areáli spoločnosti Interport. Štát pripravuje v Košiciach výstavbu verejného terminálu intermodálnej prepravy za 36 mil. eur s využitím eurofondov. Podľa denníka by tak mali postupne pribudnúť stovky priamych a nepriamych pracovných miest. Metrans štátny projekt kritizuje.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré riadi druhý projekt terminálu, tieto námietky odmieta. „Investorovi sme v roku 2009 ponúkli spoluprácu na projekte, ten ju s našimi podmienkami odmietol,“ reagoval pre HN hovorca ministerstva Martin Kóňa. Štátny projekt má podľa rezortu zmysel aj preto, že dopravca sa primárne zaoberá len zvozom a rozvozom námorných kontajnerov z prístavov do vnútrozemia po železnici a ceste.

Verejný terminál má podporiť najmä kombinovanú dopravu cesta – železnica – cesta s cieľom odbremeniť cestnú dopravu. Stavba štátneho terminálu by sa mala začať v júli budúceho roka a po dokončení v júni 2015 by v ňom malo nájsť prácu 40 ľudí. Výhodou lokality v Haniske je aj prítomnosť širokorozchodnej železnice z Ukrajiny.

http://kosice.korzar.sme.sk

Updated: 27. marca 2019 — 22:17

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.