SQUAT

Otvorenie vernisáže výtvarných prác skupiny mladých kreatívnych nadšencov (Dávid Bíblbrox, Zsolt Bocs, Bálint Dudás, Gábor Pribék, Daniel Máté, Ádam Eliás) v dočasnom výstavnom priestore SQUAT v opustenom obytnom dome na Štúrovej ulici č. 11 v Košiciach. Tento projekt prezentuje zaujímavý aspekt filozofie squattingu ako spôsob oživenia opustených zdevastovaných budov a v tomto pripade aj ako ich legálne dočasné využitie na kultúrny a komunitný účel.

http://www.usethecity.sk/squat/

Squatting znamená obsadenie a obydlenie prázdnej a nevyužívanej budovy. Daná budova ako aj komunita ľudí v nej sa potom nazýva squat a jej obyvatelia squatteri alebo squateri.

Squatting nie je iba o samotnom obsadení nehnuteľnosti, ktoré je často sociálnym protestom proti cenám bývania, kvôli ktorým si veľa mladých nemôže dovoliť vlastný byt, squaty sa často stávajú kultúrnymi, sociálnymi a spoločenskými centrami. Často býva spojený s politickým protestom, squatteri sú zväčša anarchisti. Výnimku tvoria squaty zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, keď príslušníci hnutia Hippies vytvárali po celých Spojených štátoch tzv. komúny.

Vo väčšine štátov je squatting nelegálny, a squatteri bývajú skôr či neskôr vyhnaní zo squatu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Squatting_(budova)

Updated: 13. apríla 2019 — 9:48

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.