Sochu koňa Arda nahradil žrebec Casso

Je nová socha žrebca Cassa vytvorená podľa plánov Leonarda da Vinci?
Porovnajte sami:
https://antenozio.blog.sme.sk/c/481463/pribeh-leonardovho-kona.html
https://mojemilano.sk/leonardov-kon/
Leonardov kôň

Košičania môžu od dnešného (8. 11. 2018) dňa, respektíve už od včerajšej (7. 11. 2018) noci obdivovať novú košickú atrakciu, nádhernú sochu koňa, ktorá po dlhšom čase nahradila známu sochu koňa „Arda“. 
Socha koňa nazvaného „Casso“ odliateho z bronzu je dar skupiny Košičanov Košičanom, ktorí si ale želajú ostať v anonymite. Socha má v najvyššom bode výšku 240 centimetrov, a dlhá je 230 centimetrov. Mesto Košice ešte pred inštaláciou sochy koňa „Cassa“ nechalo najprv opraviť na vlastné náklady a prostredníctvom Bytového podniku mesta Košice podstavec, na ktorom stál pôvodne kôň „Ardo“, obklad podstavca je z talianskej žuly – granitu. O tom, že na podstavci bude umiestnená nová socha bol informovaný aj Krajský pamiatkový úrad v Košiciach. 

https://www.kosice.sk/clanok/kona-arda-na-narozi-ulic-orlia-a-zvonarska-nahradil-kon-casso

————————————————————-

Zdroj: TV Naša

Podstavec pod Ardom niekto na vlastné náklady opravil:
Metropolitné správy v RádiuKošice
Ardo sa asi chcel vratiť späť, tak ho radšej uviazali… 🙂
Čo bude stáť na rohu Zvonárskej a Orlej, kde donedávna stál kôň Ardo, sa dozviete tu:
Mestské časti v RádiuKošice

V roku 2012, keď sochu koňa Arda previezli do areálu Veteriny mesto sľubovalo, že ešte do roku 2013, keď Košice boli EHMK, bude na podstavec umiestený iný umelecký predmet. No do dnešného dňa sa tak nestalo. 
Mesto v týchto dňoch dalo podstavec zrekonštruovať, aj keď údajne stále nevie (alebo možno skôr len nechce povedať), čo a akých rozmerov naňho umiestni.

Originál tejto repliky bronzového, asi 4,5-tonového Arda, vytvoril významný český sochár Josef Václav Myslbek. Išlo o súčasť jazdeckej sochy sv. Václava v nadživotnej veľkosti, dominantu Václavského námestia v Prahe.
V roku 1979 odliali v ČKD Blansko dve totožné, ale menšie bronzové sochy Arda. Jedna vtedy skončila v Brne pri príležitosti 60. výročia tamojšej veterinárnej školy, druhá v košickej, keď oslavovala 30. výročie vzniku. Košickí veterinári za odliatok zaplatili pol milióna korún.
 Bronzová socha stála 10 rokov v centre mesta na rohu Orlej a Zvonárskej ulice a stala sa istým symbolom mesta. Turisti sa pri nej radi fotili a domáci si často stretnutie dávali práve pri „koňovi.“ Už od dnes je to minulosťou, pretože kôň sa vrátil späť do areálu Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach, odkiaľ ho pred rokmi zapožičali mestu.

Updated: 2. septembra 2019 — 19:37

1 Comment

Add a Comment
  1. Ardo je krajší,zaujímalo by ma aký je to,,typ koňa,,na tú výšku má krátky chrbát,skôr mi pripadá ako brojler :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.