Sándor Márai (+film)

Pamätná trasa Po stopách Sándora Máraiho 
Košice 2013, n.o . pripravila na sobotu, 22.októbra pre verejnosť bezplatnú prehliadku mesta Po stopách Sándora Máraiho v slovenčine a maďarčine. 
Pamätná izba Sándora Máraiho Na Mäsiarskej ul. 35 v Košiciach sa môžu návštevníci tešiť na múzeum 21. storočia, pamätná izba prešla revitalizáciou, výsledkom ktorej je moderný dizajn a riešenie. Autorom návrhu a realizácie je španielsky architekt César Fernandez Bravo z architektonického štúdia Servac so sídlom v Madride. Návštevníkov čaká hneď niekoľko noviniek. „Film Proti vetru bude premietaný na interaktívnom paneli, na ktorom si návštevník zvolí jazyk a konkrétnu kapitolu z filmu. Prezentácia prevedie diváka po svete, kde S. Márai pôsobil.

Film režiséra Martina Štelbaského Proti vetru odkrýva neľahký osud spisovateľa S. Máraiho v modernom spracovaní. Ide o prvý slovenský filmársky počin venovaný pamiatke slávneho košického rodáka. Takmer hodinové dielo si môžu bezplatne pozrieť a stiahnuť návštevníci zmodernizovanej Pamätnej izby na Mäsiarskej ul. 35 v Košiciach. Film, revitalizácia Pamätnej izby, brožúra, mapa a prehliadková trasa „Po stopách Sándora Máraiho“ je výsledkom bezmála ročného projektu Košice 2013, n.o., ktorý pripravili v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho v Budapešti.

Film Proti vetru diváka prevedie po stopách Sándora Máraiho na Slovensku, Maďarsku, Taliansku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku a v USA v San Diegu. V hlavnej úlohe sa predstaví mladý začínajúci herec Viktor Szabó v úlohe zvedavého bádateľa, rozhodnutého spoznať Máraiho prostredníctvom putovania po autentických miestach jeho života a prostredníctvom stretávania sa s odborníkmi.
„Z deviatich existujúcich filmov o spisovateľovi som mala možnosť vidieť tri. Všetky na mňa pôsobili depresívne, smutne. Tento film je svetlou výnimkou. I keď mal Márai tragický a smutný život, film atraktívnou formou predkladá divákovi fakty z jeho života. Film je obohatený o historické filmové a fotografické z&aac ute;bery Košíc a Budapešti zo začiatku 20. storočia, zaujímavá je aj strihová skladba, ktorá v reálnom čase prepája minulosť so súčasnosťou. Atmosféru filmu dotvárajú citácie z diel podfarbené originálnou hudbou zloženou pre tento film,“ povedala projektová manažérka Flóra Ondová Reiter z Košice 2013, n.o.
Natáčalo sa v reálnych prostrediach, kde Sándor Márai žil a pôsobil, napríklad v Budapešti v Kaviarni Centrál, v Kúpeľoch Rudas, vo filme boli použité jeho osobné predmety: cestovný pas, kniha návštev z jeho obľúbenej kaviarne, citácie z korešpondencie s najlepším priateľom, z ktorej sa zachovalo viac ako 50 listov. Novinkou je, že vo filme Proti vetru sa po prvýkrá t objaví rodný dom spisovateľa, o ktorého adrese sa doteraz viedli polemiky.

„Až doteraz sa všetci domnievali, že rodný dom Máraiho (Grosschmied de Mára) bol zbúraný a na jeho mieste teraz stojí parkovisko. Pri podrobnom skúmaní architektonických zmien základov budov, na základe archeologického výskumu miestny historik Zoltán Balassa prišiel na to, že rodným dom S. Máraiho predsalen stojí na Bočnej ul. 2 (vtedy Szegfű u. 6.)„ objasňuje F. Ondová Reiter, podľa ktorej sa S. Márai sťahoval v Košiciach hneď niekoľkokrát. „Býval na Bočnej, Hlavnej a Mäsiarskej ulici.“
Réžiu, scenár a námet mal pod palcom košický režisér Martin Štelbaský známy z mnohých dokumentárnych projektov. „Prekvapil ma jeho záver života. V priebehu jedného roka mu zomrela m anželka a adoptované dieťa. Manželka ho celý život sprevádzala, myslím si, že bola jeho veľkou priateľkou. Na druhej strane žiť s ním muselo byť veľmi ťažké. Márai nezvládol to, že prežil svoje dieťa aj manželku. Z rozhovorov som zistil, že na svoj odchod zo sveta sa dlhodobo pripravoval. Myslím si, že nebol optimista. Jeho vtipy boli trpké, vedel trafiť klinec po hlavičke,“ priznáva M. Štelbaský, pre ktorého je Proti vetru prvým významným celovečerným dokumentom. Film bude voľne dostupný v Pamätnej izbe na Mäsiarskej ul. 35, kde si ho bude môcť návštevník stiahnuť na USB kľúč a prezrieť si ho v pohodlí domova. V krátkej dobe pribudne aj na oficiálnu stránku projektu www.sandormarai.eu alebo www.maraisandor.eu .

Updated: 27. marca 2019 — 21:20

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.