S jedlom sa (ne)hráme

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil pre deti interaktívnu výstavu S jedlom sa (ne)hráme, ktorá predstaví netradičným a hravým spôsobom fenomén jedla a jedenia od jeho prípravy, cez históriu stolovania, tradície až po odhalenie tajomstiev o tom, čo všetko a ako odovzdáva strava ľudskému telu. Priestor dostanú aj úvahy o hlade a o rešpekte vo vzťahu k jedlu. Na veľkú kuchyňu plnú dobrôt sa premenia od 15. decembra do 31. marca budúceho roka prízemné priestory budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku, kde sa „hodovanie“ začne vernisážou o 17. hodine.

Expozícia s množstvom kuchynských a jedálenských exponátov umelecky výtvarne odhaľuje tajomstvá fenoménu jedla. Jej autorkou je Magdaléna Fábryová a návštevník spozná, nielen prečo musíme jesť, ale aj kadiaľ jedlo v tele prechádza a že má rôzne chuti. Začína to príbehom chleba, kde nechýba pole s obilím, kombajn, múka, cesto, pekárenská pec a všeličo iné potrebné na výrobu.

V kuchyni je rúra na pečenie, v ktorej žralok s vycerenými zubami upozorňuje na možné nebezpečenstvo, súprava hrncových bicích nástrojov, kredencové divadielko s návodom na vareškovú bábkohru O pampúšikovi i dva plechové roboty z kuchynských potrieb. Deti majú k dispozícii rytierske brnenia z príborov, hrncov a všeličoho iného z kuchyne , koníky, pokrievky ako štíty a v pozadí asambláž s nočným hradom.

Na výstave si môžu vyskúšať rôzne formy stolovania, pohrať sa pri obrovskom prestretom stole. S kuchárskymi čiapkami na hlave a zásterami môžu objaviť skryté zákutia kuchyne a cez vybrané obrazy z dejín umenia si priblížia rôzne historické obdobia, formy varenia od ohniska po mikrovlnku i formy stolovania. Súčasťou inštalácie je aj „Jedlý obraz“, kde sa môžu inšpirovať a vytvárať svoje vlastné obrazy z ovocia a zeleniny. Spoznajú tiež typické jedlá rôznych krajín sveta, históriu stolovania, rôzne tradície, kedy je Svetový deň vody, že chlieb poznajú ľudia vyše 11.000 rokov a všeličo iné o každodennej potrave, ale aj to, kto je patrónom chleba, koľko trvali stredoveké hostiny či ako sa povie dobrú chuť po japonsky.

http://www.k13.sk/udalosti/s-jedlom-sa-nehrame-vystava/

Updated: 14. apríla 2019 — 21:10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.