Romantické hrdinky

Anna Karenina, Jana Eyrová, Emma Bovaryová, Constance Chatterleyová a ďalšie nezabudnuteľné postavy romantickej literatúry ožijú vo Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB). Oblečené a upravené budú práve tak, ako ich vzory. Dobové kostýmy, klobúčiky, verné účesy a doplnky. Ozdoby autentické ako v dobe, kedy prežívali svoje príbehy. Unikátnu zbierku porcelánových bábik, ktoré predstavujú slávne hrdinky romantickej literatúry, môžete obdivovať  v centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5. Knižnica predstaví 44 jedinečných bábik zobrazujúcich literárne hrdinky viktoriánskej epochy. Majiteľkou zbierky je Zlatica Hudáková, ktorá pracuje v Štátnom divadle Košice ako kostymérka. Romantické dámy možno v knižnici obdivovať do 31. decembra.

Výstava, pre veľký záujem verejnosti, predĺžená do 31. januára 2017.

Romantické hrdinky inšpirovali literátov, ich osudové stretnutia, vzplanutia a pády sa stali vďačnou predlohou pre tvorcov divadelných hier, filmov, ale aj maliarov, sochárov a výrobcov bábik. Práve výrobcovia sa radi inšpirovali  románmi viktoriánskej epochy, v ktorých hrdinkami boli ženy. Milujúce tajne, či odvážne, túžiace po láske, ale aj dobrodružstve. Často  sklamané a pokorené, no vždy jedinečné. Napätie medzi živelnosťou a zošnurovanou strohosťou puritánskej spoločnosti viktoriánskej epochy – to bola živná pôda pre skvelé nadčasové romány, ktoré oslovujú mnohé generácie čitateľov. „Výstavou chceme navnadiť na knihy, ktoré zaručene spríjemnia sychravé zimné večery. Okrem súčasných noviniek naša knižnica ponúka čitateľom aj osvedčenú klasiku,“ povedala riaditeľka VKJB Soňa Jakešová.

„Vždy som milovala bábiky. V škôlke sme mali jedinú gumenú bábiku, o ktorú sme neustále zápasili. Raz som si ju požičala domov a presne takú mi potom moja mama kúpila. Odvtedy sa to všetko začalo. Svoje bábiky som obliekala do vlastnoručne vyrobených šiat, dokonca som odstrihla kus látky z maminho kabáta. Spočiatku som zatĺkala, no môj čin prezradil nový kabátik na obľúbenej bábike,“ spomína Zlatica Hudáková. Dodáva, že vďaka tejto záľube už v detstve vedela, že bude pracovať s oblečením.

www.vkjb.sk/podujatia/romanticke-hrdinky-oziju-v-kniznici

Updated: 14. apríla 2019 — 21:41

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.