Romantická potulka

ĽÚBOSTNÉ A INÉ LEGENDY

Láska na prvý pohľad,
zamilovaná do celebrity – ako to dopadlo?
osudová láska,
menšia svadba snov s 2000 hosťami,
vzťah v kríze,
láska až za hrob,
sv. Valentín na košickej Hlavnej ulici,
ideálny párik.
To všetko je v Košiciach zvečnené i zapísané do histórie.
Ľúbostné legendy i pravdivé príbehy Košíc.
Najnovšie výskumy týkajúce sa zázraku Kristovej krvi. Stredoveký kult jej uctievania v Košiciach.

Košické lásky

Že v Košiciach máme pozostatky sv. Valentína, to je už dokázané. Sú zamurované v morovom stĺpe. Existujú o tom dokumenty. Samozrejme nie nejako veľa, ale jedna kostička by sa hádam našla. Tak sa robilo aj s inými svätými, aby sa ich pozostatky dostali na veľa miest – rozporcovali ich. Škoda však, že o sv. Valentínovi u nás vieme tak málo.
Hádam preto niet divu, že aj v našom meste je dosť príkladov srdcervúcich lások, na ktorých by neprerobili ani telenovely. Napríklad, mlynárova dcéra bola tak nešťastne zaľúbená, že keď ju dotyčný odmietol, hodila sa do nášho Mlynského náhonu a vôbec neplávala. Jej krása však pod vodou neušla košickému vodníkovi. Utešil ju a ako bonus si ju ešte aj vzal za ženu. O pár mesiacov prišiel čudesný voz po pôrodnú babicu. Keď ju viezol popri Mlynskom náhone zrazu zabočil, ale nielen doľava, ale aj dolu. Pôrodná baba pod vodou dovtedy nikdy neasistovala, no vraj si na nové pracovné prostredie hneď zvykla a pôrod prebehol v poriadku.
Nečakaný happyend postihol aj Máriu Lujzu. To bola dcéra cisára Františka, ktorý bol práve vo vojne s Napoleonom. Už – už hrozilo, že francúzsky dobyvateľ napadne aj naše vtedajšie hlavné mesto – Viedeň, preto cisár poslal Máriu Lujzu i jej súrodencov niekde, kam Napoleonove vojská tak skoro nedôjdu a kde nie je nuda. Voľba padla na Košice. Mária Lujza bola vtedy teenagerka, mala 14, no toľko už vedela, že uteká pred Napoleonom. To, čo však netušila bolo, že raz sa za neho vydá. V rámci mocenských a politických rozhodnutí jej bolo o 4 roky povedané, že si vezme za Napoleona manžela. Keď sa zosobášili, vraj sa do seba dokonca aj zaľúbili a mali spolu synčeka Orlíka. Podotýkam, že Orlík je človek, to ho len tak všetci prezývajú doteraz. Nuž ako sa vraví: Svojmu osudu neujdeš. A takisto sa pred ním neskryješ. Ani v Košiciach.

Updated: 27. marca 2019 — 21:24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.