Rekonštrukcia pitného stojana minerálneho prameňa na Aničke

Rekonštrukcia ukončená.

Minerálny prameň Anička, ľudovo nazývaný Gajdovka, je od dnešného dňa opäť prístupný pre verejnosť. Prameň bol od 12. septembra 2016 vylúčený z prevádzky kvôli plánovanej rekonštrukcii.

Ako uviedla prevádzková námestníčka Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) Marta Popríková, rekonštrukcia už bola nevyhnutná, pretože naposledy sa odberné miesto opravovalo pred dvadsiatimi rokmi. „V zlom stave bola už nosná konštrukcia, ktorá niesla kamenné obklady. V nevyhovujúcom stave bol aj prívod vody, elektroinštalácia,“ povedala. Podľa námestníčky SMsZ bol tento stav spôsobený agresívnym pôsobením minerálnej vody. Celkový rozpočet na rekonštrukciu odberného miesta minerálnej vody bol 32.723 eur.

Voda z Aničky je medzi Košičanmi veľmi obľúbená. Podľa lekárov pomáha pri najmä pri tráviacich problémoch. Archívne záznamy spomínajú výskyt minerálnych prameňov v tejto oblasti už v 14. storočí. Až v roku 1863 bol objavený prameň pri ceste do Ťahanoviec v severnej časti intravilánu mesta Košice. Po prvej svetovej vojne tu boli zriadené kúpele. Neskôr sa táto minerálna voda zvaná vajcovka používala aj na pitné účely. Postupom času bol z hygienických dôvodov zdroj minerálnej vody zlikvidovaný. S využitím sa opäť začalo v roku 1980 zriadením vŕtanej studne hlbokej 13 metrov, no aj tento zdroj bol pre zlikvidovali pre problémy s hygienou..

V roku 1995 bol vybudovaný nový vrtný zdroj minerálnej vody, a to vrtom hlbokým 30 m. Ten slúži svojmu účelu doteraz.“Minerálny prameň Anička, ľudovo nazývaný aj Gajdovka je najväčším turistickým lákadlom tohto rekreačného areálu. 

http://www.kosice.sk/article.php?id=18336

Updated: 28. marca 2019 — 20:24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.