Račí potok

Kto poznal lokalitu Račí potok kedysi, musí byť zhrozený nad tým, ako sa zmenila. Krásne zelené prostredie kedysi prekypovalo životom. Potok bol plný rakov či rybiek a bežne sa tam zdržiavali divé kačky. Dnes však jeho koryto a hlavne okolie „zdobia“ škatule, pneumatiky i všelijaké kusy nábytku. To, že tadiaľ tečie potok, dokazuje už iba tenký pramienok vody, ktorý si derie cestu pomedzi nahádzané smetie. Takto to vyzerá už niekoľko rokov…
http://korzar.sme.sk/c/5563915/hoci-cast-lokality-raci-potok-vyzera-uz-roky-ako-smetisko.html

Mesto vyčistilo Račí potok. Po takmer 10-tich rokoch sa podarilo odstrániť nelegálnu skládku odpadu
20. 12. 2012

Lokalita však bude naďalej čistená aj v priebehu budúceho roka. Plánovaná oddychová zóna v tejto časti je zatiaľ hudbou budúcnosti. Čistenie stálo mestskú kasu zhruba 30 tisíc eur a trvalo 2 týždne.
www.radiokosice.sk

Dlhé roky zanedbanú lokalitu chcú zmeniť na oddychovú zónu s lavičkami a ohniskami
6. 4. 2007

Prostredie okolo Račieho potoka v blízkosti záhradkárskej lokality Farmár by sa malo v blízkej budúcnosti zmeniť. V čom a ako konkrétne, o tom sa rozprávame s Vincentom Ferencom z MČ Sever, ktorý má na starosti civilnú ochranu.

„Ide o projekt protipovodňovej ochrany pod názvom ´Račí potok´, na ktorý bolo 28. augusta 2006 vydané právoplatné územné rozhodnutie. Teraz by mali prísť k slovu geologický prieskum, projektové práce a inžinierska činnosť. Bez nich nemôže byť vydané stavebné povolenie. Spomínané činnosti majú byť v zmysle zmluvy podpísanej našou MČ a Mestom Košice financované z mestského rozpočtu,“ uviedol V. Ferenc. Následne pôjde žiadosť na Ministerstvo životného prostredia SR, aby na realizáciu projektu poskytlo dotáciu. Je to povinnosť štátu vyplývajúca zo zákona č. 666 o protipovodňovej ochrane. Čiastočne by sa na spolufinancovaní malo podieľať mesto a časť peňazí by sa dala žiadať aj z európskych fondov.

„Na Račom potoku by nemala byť iba klasická protipovodňová ochrana. Lokalitu chceme zmeniť na oddychovú zónu, kde budú pre deti hojdačky, pre dospelých lavičky. A tiež malé ohniská, aby si na spestrenie pobytu mohli rodiny v prírode upiecť trebárs špekáčky.“ Postaviť by sa malo tiež päť hrádzí s technickým zariadením, regulujúcim prívaly prípadnej storočnej vody. Využijú sa pritom aj dve pôvodné. V projekte sa ráta tiež s likvidáciou súčasných divoko rastúcich kultúr a s vysadením nových.
http://kosice.korzar.sme.sk/c/4460663/okolie-racieho-potoka-by-malo-zmenit-podobu-za-asi-20-milionov-korun.html

Updated: 23. júna 2019 — 21:37

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.