Protipovodňové opatrenia na rieke Hornád v okolí križovatky Prešovská Sečovská

————————————————————————————————–

10.11.2014 slávnostne skolaudované.
Ďalšie info tu: http://www.kosice.estranky.sk/clanky/vystavba/projekty—ostatne/protipovodnove-opatrenia-pri-tahanovciach.html

———————————————————————————————————-

V nasledujúcich piatich rokoch bude Ministerstvo životného prostredia SR realizovať v Košiciach protipovodňové opatrenia za vyše 39 miliónov eur. Rozhodla o tom vláda SR na výjazdovom rokovaní v Košiciach, keď schvália materiál z dielne envirorezortu Protipovodňová ochrana mesta Košice pred povodňou z rieky Hornád. Rezort týmto opatrením reaguje na nedostatočnú protipovodňovú ochranu, ktorá sa prejavila najmä počas povodne v roku 2010.

„Spolu tieto protipovodňové opatrenia predstavujú objem asi 40 miliónov eur a mali by riešiť komplet protipovodňovú ochranu mesta Košice od Ťahanoviec až po Krásnu nad Hornádom. Tým pádom by sme vyriešili na možno až niekoľko desaťročí ochranu životov a majetku obyvateľov mesta Košíc a priľahlých obcí,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Ministerstvo životného prostredia má zabezpečiť peniaze na rekonštrukciu hate Vyšné Opátske a na prípravu a začatie prác na zvýšení prietokovej kapacity mosta Ťahanovce. Ten ohrozuje voda pri povodniach. Pri storočnej vode sú reálne ohrozené mestské časti Ťahanovce, Sever, Staré Mesto, Džungľa, Vyšné Opátske a Krásna nad Hornádom. Problémy so záplavami sa vyskytujú aj na iných menších tokoch na území mesta Košice. „Zároveň počítame, že v budúcom roku začneme riešiť najkritickejší bod, a to je Ťahanovský most, ktorý budeme opravovať na to, aby vydržal prípadnú veľkú vodu. V rámci opatrení v novom operačnom programe ho budeme riešiť komplexne,“ doplnil šéf envirorezortu Peter Žiga.

V závislosti od stavu disponibilných finančných prostriedkov má minister životného prostredia zabezpečiť peniaze na výstavbu protipovodňových opatrení na ochranu mestských častí Džungľa, Staré Mesto a Sever.

Vláda súčasne uložila ministrovi Petrovi Žigovi podporiť v záujme zvýšenia efektivity čerpania finančných prostriedkov Environmentálneho fondu pilotný projekt Čistenie vodnej nádrže Ružín. Na zabezpečenie jej protipovodňovej funkcie pôjde 200-tisíc eur do konca roku 2013 a pol milióna eur v rokoch 2014 až 2015.

V súčasnosti vodohospodári zvyšujú hrádzu Hornádu v košickej mestskej časti Džungľa za 250-tisíc eur. Tento mesiac začnú aj so zvyšovaním kapacity koryta Hornádu na pravej strane v mestských častiach Sever a Staré Mesto s celkovým nákladom 12 miliónov eur. Práce by mali byť ukončené v decembri 2016.

V budúcom roku chce rezort rekonštruovať hať Vyšné Opátske s celkovým nákladom tri milióny eur, v roku 2016 hať Ťahanovce za 12 miliónov eur, pričom práce majú byť ukončené v decembri 2017. Ďalších 10 miliónov eur sa má v rokoch 2016 až 2017 investovať do výstavby ochranných hrádzí rieky Hornád v mestských častiach Sever a Ťahanovce. V rovnakom období sa má za dva milióny eur urobiť úprava koryta a ochranných hrádzí Hornádu v mestských častiach Opátske a Krásna.

Prejednávaný materál: http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=22940

Zdroj: SITA, www.minzp.sk

Updated: 27. marca 2019 — 21:50

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.