Prameň pátra Pia

Pio z Pietrelciny (* 25.máj 1887 – † 23.september 1968), rodným menom Francesco Forgione, taliansky kňaz, kapucín. 

25. mája 1887 sa v malej talianskej dedinke Pietrelcina do rodiny roľníka Grazia a jeho manželky Giuseppy Forgione narodil František, pomenovaný po sv. Františkovi z Assisi. Už v detstve bolo jasné, že je výnimočným dieťaťom Božím. Bol veľmi zbožným, už ako chlapec sa chcel stať kňazom. Stal sa kapucínom, ako šestnásťročný si v roku 1902 obliekol kapucínsky habit. Prijal meno Pio. Po siedmich rokoch štúdií bol roku 1910 vysvätený za kňaza.

Celý jeho život bol poznačený utrpením a nadprirodzenými zásahmi. 20. septembra 1918 páter Pio, kľačiac pred svojím veľkým krížom, dostal stigmy – rany ukrižovaného Ježiša Krista. Tým sa stal prvým stigmatizovaným kňazom v histórii Cirkvi. Lekár, ktorý skúmal tieto rany, mohol len konštatovať, že rany nemajú prirodzený pôvod. Nejaký čas pred smrťou r. 1968 stigmy zmizli a nezostala po nich žiadna jazva. Koža bola úplne obnovená. Mnohí, ktorí sa s ním stretli, hovorili, že krv, vytekajúca zo stigiem, mala vôňu kvetov. Okrem tejto nadprirodzenej skutočnosti mal Páter Pio dar bilokácie a vedel aj čítať v ľudských srdciach. Prichádzalo za ním toľko ľudí, že často spovedával 10-12 hodín denne. Správne odhadol, čo penitenti potrebovali a vždy našiel to správne slovo, aby priviedol ľudí bližšie k Bohu.

Zomrel 23. septembra 1968 ako 81-ročný. Na jeho pohrebe bolo prítomných okolo stotisíc ľudí. 16. júna 2002 ho Sv. Otec Ján Pavol II. na námestí sv. Petra v Ríme svätorečil. Do Ríma putovalo vtedy vyše pol milióna pútnikov. Miesta, kde žil Páter Pio, patria k významným cieľom pútnikov z celého sveta.

http://www.zivotopisysvatych.sk/pio-z-pietrelciny-reholnik-kapucin-pater-pio/

Jednou z aktivít občianskeho združenia Dom pátra Pia bolo aj vytvorenie oddychovej zóny v lesoparku pod Vyhliadkovou vežou. Revitalizáciou studničky, osadením lesoparkových zariadení, dreveného kríža a zhotovením drevorezby Pátra Pia vzniklo miesto pre osvieženie tela aj duše priamo uprostred prírody.

14. júna 2014 pri príležitosti 126. výročia narodenia sv. Pátra Pia v spolupráci s farnosťou sv. Ondreja na Podhradovej sa uskutočnilo slávnostné požehnanie týchto priestorov. 

http://www.dompatrapia.sk/

Updated: 24. júna 2019 — 22:00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.