Polyfunkčný komplex – Hviezdoslavova

Na Námestí Maratónu mieru zbúrali historickú vilu v mestskej pamiatkovej rezervácii. Spoločnosť, ktorá dom demolovala, sa bráni, že budova v zlom technickom stave ohrozovala bezpečnosť ľudí. Sľubuje, že ho nanovo postaví a zachová jej pôvodný vzhľad.
 

Obrázok

Mestskú pamiatkovú rezerváciu v Košiciach tvorí až 1 200 objektov rôznej historickej hodnoty. Iba asi polovica z nich je vyhlásená za pamiatku. Neznamená to však, že by sa mohli ostatné zbúrať. Snahou pamiatkarov je, aby sa zachovalo čo najviac z histórie mesta. Minulý týždeň z nej ubudlo.

„Dom na Námestí Maratónu mieru, kde bola kedysi predajňa klenotov, vlastník zbúral bez povolenia,“ upozornil nás na čin majiteľa budovy Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc.

Luxusná vila zmizla

Zbúraný dom nebol až taký bezvýznamný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Podľa Orientačnej knižky Košíc z roku 1927 od Jozefa Halušku, luxusnú vilu si do priestoru bývalej záhrady dal postaviť zámožný mešťan Karol Remnitzký približne v roku 1922 – 1924 ako samostatne stojaci objekt v štýle moderny. Interiér sa vyznačoval precíznymi detailmi a množstvom umelecko-remeselných prvkov, zhotovených na mieru. Niektoré, ako napríklad drevené vyrezávané schodisko či viactabuľkové okná s farebnými sklami na západnej fasáde vily sa zachovali a mohli sa uplatniť pri obnove areálu. Podľa historickej mapy z roku 1936 k vile neskôr pristavali utilitárny objekt pri východnom štítovom múre, ktorý už nemal výrazné architektonické kvality.

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/4902427/vilu-v-centre-zburali-bez-povolenia.html#ixzz1O2af30PS
Updated: 5. apríla 2019 — 22:17

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.