Pereš – semafor na priechode pre chodcov

Obyvatelia košickej mestskej časti Pereš sa konečne dočkali bezpečného priechodu. Už roky žiadali o inštalovanie svetelnej signalizácie, ktorá by im umožnila bezpečne prejsť k zastávkam električiek a autobusov cez frekventovanú štvorprúdovú cestu.

Hoci je táto cesta I. triedy v úseku mestskej časti riadne označená dopravnými tabuľami a rýchlosť obmedzená na 60 km/h, vodiči rýchlosť nedodržiavajú. Máloktorí pred priechodom zastali a chodcov pustili. Nepomohlo ani osvetlené a blikajúce označenie priechodu. Po zrážke priamo na priechode zomrelo niekoľko ľudí.

Zodpovedná inštitúcia – Národná diaľničná spoločnosť, ktorá je správcom komunikácie, roky občianskym tlakom „odolávala“. Hoci sa pod petíciu za osadenie semafora v minulosti podpísalo vyše 800 občanov. Museli prísť až dve tragické úmrtia v roku 2010, keď v priebehu troch mesiacov na tomto priechode zahynuli dvaja chodci. Obyvatelia i samospráva Pereša sa potom už verejne pýtali, koľko ľudských životov je ešte potrebných, aby zodpovedná inštitúcia konala v záujme chodcov.

Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu s víťazom súťaže firmou Stanislav Matyáš – Cestná svetelná signalizácia. Preberací protokol podpísali 27. marca. V utorok 7. apríla začala firma stavebné práce.

http://www.kosicednes.sk/priechod-smrti-pri-peresi-bude-bezpecnejsi/
http://www.kosicednes.sk/smrtelny-prechod-bude-bezpecnejsi/

Updated: 25. marca 2019 — 21:29

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.