Pamätník obetiam židovského holokaustu

MsZ schválilo nájom pozemku pre Pamätník obetiam židovského holokaustu

Košice 24. septembra (TASR) – V mestskej časti (MsČ) Košice – Západ má byť umiestnený Pamätník obetiam židovského holokaustu. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom XXII. pokračujúcom zastupiteľstve odsúhlasilo v pondelok Židovskej náboženskej obci Košice nájom pozemku z dôvodu hodného osobitného zreteľa. Má vyrásť medzi Idanskou ulicou a Moldavskou cestou, parcela je aktuálne využívaná na vyvádzanie psov. MsČ avizovala, že príslušné všeobecne záväzné nariadenie upraví.
Ako sa uvádza v prerokovanom materiáli, pamätník bude vytvorený ako torzo steny z režného tehlového muriva s rozmermi 4 x 1,5 metra. Osadený bude na podstavci z pohľadového betónu.
Text pamätnej tabule, ktorá bude na pamätníku, má byť v slovenčine, maďarčine a angličtine v znení: “Pamätaj. V priestoroch bývalej tehelne bol od konca apríla do začiatku júna 1944 internačný tábor, kde bolo väznených viac ako 10.000 Židov pred odvlečením do koncentračných táborov smrti. Po skončení druhej svetovej vojny sa z nich vrátilo iba niekoľko sto.”
Ako pre TASR povedal predseda Židovskej náboženskej obce Košice Richard Duda, pôvodne išlo o občiansku iniciatívu. “Na pamätník sa prostredníctvom súkromných príspevkov podarilo vyzbierať približne 20.000 eur,” dodal.
Pamätník má vyrásť z úcty k občanom Košíc, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny. Jeho osadenie má pripomínať zriadenie zberného tábora na území mesta Košice v lokalite bývalej tehelne, z ktorého boli občania deportovaní do koncentračných táborov.
Updated: 14. mája 2019 — 20:30

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *