Pamätná tabuľa L.Trojákovi

Nestora košického hokeja Trojáka slávnostne uvedú do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie.

KOŠICE. Na priestranstve pred košickou Steel arénou – Štadiónom Ladislava Trojáka slávnostne odhalili pamätnú tabuľu tomuto košickému rodákovi a významnému československému hokejistovi.

Ladislava Trojáka počas tohtoročných majstrovstiev sveta na Slovensku slávnostne uvedú do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

S menom Ladislava Trojáka je spojená história hokeja na východnom Slovensku a zvlášť v Košiciach. Troják ako prvý Slovák obliekol reprezentačný dres Československa.

Nestor košického hokeja sa narodil 15. júna 1914 v Košiciach. Bol prvým Slovákom a útočníkom v spoločnom česko-slovenskom výbere a zároveň prvým slovenským hokejistom s titulom majstra sveta (1947). Do roku 1934 hral hokej v rodných Košiciach, neskôr až do svojej tragickej smrti za LTC Praha.

Troják bol na ZOH 1948 vo švajčiarskom St. Moritzi vlajkonosičom česko-slovenskej výpravy. Ladislav Troják a ďalších päť hráčov výberu Česko-Slovenska v novembri toho istého roku havarovali v malom lietadle nad kanálom La Manche.

Košický zimný štadión, ktorý vybudovali v meste začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia, niesol jeho meno a na jeho mieste dnes stojí moderná Steel aréna – štadión Ladislava Trojáka.


Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5849858/odhalili-pamatnu-tabulu-ladislavovi-trojakovi.html#ixzz1JQ30iJXQ
Updated: 12. apríla 2019 — 20:21

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.