Otvorenie sezóny Košickej detskej historickej železnice 2014

Na Slovensku sa začalo v 50. rokoch uvažovať o stavbe pionierskej železnice inšpirovanej sovietskym vzorom. Tam ich prevádzkovali už 14. Hlavnými iniciátormi boli predstavitelia Košickej dráhy ČSD pod vedením Ing. Janíka. Zainteresovaní prijali rozhodnutie o trasovaní parostrojnej železnice s rozchodom 1000 mm z Čermeľa pozdĺž Čermeľského potoka. Stavba sa začala slávnostným výkopom 17. apríla 1955. Otvorenie prvej etapy po stanicu Vpred a začatie pravidelnej prevádzky bolo 20. septembra 1955, na Deň železničiarov. Celú železnicu až po stanicu Pionier (dnes Alpinka) dokončili a slávnostne otvorili 1. mája 1956. Prvých návštevníkov vozila od roku 1955 do roku 1956 aj Katkina sestra U36.004.

Štvrtok 1. mája 2014 sa v rámci Dní mesta Košice uskutočnilo slávnostné otvorenie sezóny na Košickej detskej historickej železnici. Dopravný podnik mesta Košice pri tejto príležitosti do ulíc mesta vypravil historické električky Ringofern ≠104 “Casovia” a ČKD Tatra T2 ≠212 ako aj historický autobus.

Cestujúcich dvakrát prepadli kovboji na koňoch, nechýbala ani streľba.

KOŠICE. Košická detská historická železnica vo štvrtok slávnostne odštartovala novú turistickú sezónu. Prvý ranný vlak odviezol stovky detí a ich rodičov Čermeľským údolím na stanicu Alpinka.

„Išlo o najdlhší vlak, aký bol v histórii košickej detskej železnice vypravený. Pozostával zo šiestich historických vozňov a ťahali ho dve lokomotívy – vpredu to bola naša 130-ročná parná lokomotíva Katka a vzadu jej pomáhala motorová lokomotíva Danka,“ priblížila Zuzana Lehotská z Občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Cestujúci vo vlaku mali o zábavu postarané, zažiť mohli chvíle ako na Divokom západe. Dvakrát ich totiž prepadli kovboji na koňoch, nechýbala ani streľba.

Otvorenie sezóny železničky je súčasťou osláv Dňa mesta Košice. Organizátorom počasie praje a o prvé tohtoročné jazdy je veľký záujem. V rekreačnom areáli Alpinka je pripravený majáles s programom hier, vystúpení a súťaží pre rodiny s deťmi.

„Jazdíme dnes neštandardne, nie podľa cestovného poriadku, ale podľa potreby,“ dodala Lehotská.

Sezóna na detskej železnici potrvá do 2. novembra, nebude chýbať ani tradičná decembrová Mikulášska jazda.

Novinkou tohto roku je, že k dispozícii je popri troch historických lokomotívach až šesť zrenovovaných historických vozňov, ktoré zaručia cestujúcim viac miesta a pohodlia.

„Je to najväčší stav vozidiel, aký dosiaľ bol na detskej železnici od jej vzniku v roku 1956,“ konštatovala Lehotská.

Zdroj: TASR

Updated: 10. apríla 2019 — 21:49

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.