Odhalenie pamätníka Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Veľa mladých, ale aj starších ľudí sa v utorok 21.8.2018 na Južnej triede v Košiciach zúčastnilo na slávnostnom odhalení pamätníka zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Od brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí prešlo pol roka a vykonávateľ nebol dodnes vypátraný. Na pietnom ceremoniáli sa zúčastnili aj rodičia Jána a Martiny a obe matky neskrývali silné citové pohnutie.

MOTÍV VRAŽDY SPOJENÝ S PRÁCOU NOVINÁRA

Ján Kuciak vo svojich článkoch odhaľoval podozrenia z daňových a dotačných podvodov spájaných s členmi vládnej strany Smer, zaoberal sa pochybnými podnikateľskými aktivitami, popisoval aj činnosť rodín talianskych podnikateľov pôsobiacich na východe Slovenska a ich prepojenia na taliansku mafiu i na niektoré osoby v štátnych orgánoch. Aj podľa polície motív vraždy Jána a Martiny v ich dome vo Veľkej Mači s veľkou pravdepodobnosťou súvisel s prácou Jána Kuciaka.

Prítomných privítal výtvarník Peter Kalmus, autor pamätníka, ktorý má symbolicky podobu hrobu. V jeho strede je plocha s kvetinovou výzdobou a vygravírovaný portrét Jána a Martiny. Umiestnený na ňom je QR kód, po ktorého načítaní napríklad mobilným telefónom sa dostane verejnosť na webovú stránku s informáciami o živote dvojice, ale aj okolnostiach ich smrti.

ZVEREJNIL SMRTIACU SPRÁVU O ŠTÁTE

Maroš Greško prečítal príhovor Petra Bárdyho, podľa ktorého novinári sa nedajú odradiť mafiánskou vraždou kolegu a budú pokračovať v boji proti organizovanému zločinu. „Ján Kuciak zverejnil smrtiacu správu o našom štáte. Húževnato hľadal pravdu. Martina a Ján premohli lož a priniesli pre Slovensko nádej. Ich obeta nebola márna,“ povedal Daniel Lička, zakladateľ Občianskeho fóra v Košiciach.

Ako povedal Daniel Lipšic, musíme sa prestať báť, musíme pomenovávať veci pravými menami. „Apelujme na políciu a prokuratúru, aby sa táto vražda vyšetrila a páchatelia boli postavení pred súd,“ vyzval prítomných advokát rodín po zavraždených Roman Kvasnica.

Po odhalení pamätníka sa v blízkom kostolíku konala svätá omša za Jána a Martinu ako aj za obete okupácie z roku 1968. Ešte pred odhalením pamätníka sa na košickej Hlavnej ulici uskutočnilo pietne zhromaždenie, na ktorom si Košičania uctili pamiatku zastrelených ľudí. Okupanti zastrelili sedem ľudí a 71 ťažko zranili.

www.webnoviny.sk/foto-janovi-kuciakovi-martine-kusnirovej-odhalili-v-kosiciach-pomnik

Updated: 12. apríla 2019 — 20:16

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.