Múzeum letectva – Iljušin IL – 18

Vyradené lietadlo daroval maďarský premiér Viktor Orbán bývalému prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi.

Košice 23. novembra (TASR) – Konvoj vojenských nákladných vozidiel Tatra dorazil dnes ráno do košického Múzea letectva s prepravovanými krídlami, vrtuľami, motormi a brzdovými klapkami z lietadla Iljušin IL – 18. Už v utorok (18. novembra) do múzea prepravili trup tohto lietadla, ktoré sa stalo jeho najnovším technickým prírastkom. Vyradené lietadlo daroval maďarský premiér Viktor Orbán bývalému prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi. 

Podľa riaditeľa Leteckého múzea, pobočky Slovenského technického múzea (STM), Miroslava Hájka, začína teraz úloha stroj znovu zmontovať. „Preprava bola náročná vzhľadom k rozmerom komponentov, ale všetko úspešne dopadlo. Tá druhá fáza je, dá sa povedať, technicky ešte náročnejšia, ako tá prvá,“ povedal pre TASR.

IL-18 je sovietske viacúčelové turbovrtuľové lietadlo z konca 50-tych rokov 20. storočia. Desiatky rokov bolo pri meste Györ, určitý čas slúžilo ako reštaurácia. Jeho trup do Košíc prepravovala súkromná firma z Maďarska, prepravu zvyšných časti zabezpečili slovenské Ozbrojené sily. 

„Keďže Múzeum letectva sa uzatvára o dva týždne pre svoju zimnú uzáveru, je predpoklad, že IL-18 bude sprístupnený v sezóne 2015,“ konštatoval Hájek.

Zdroj: TASR

Updated: 27. júna 2019 — 21:45

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.