MS juniorov v orientačnom behu v Košiciach

Košice a priľahlý región sa od soboty 7. júla stanú dejiskom juniorských majstrovstiev sveta v orientačnom behu, ktoré vyvrcholia v piatok 13. júla štafetami v stredisku Jahodná. Do metropoly východu pricestovalo viac ako 400 športovcov, trénerov a funkcionárov zo štyridsiatich krajín.

„Šampionát otvára dvere a prvé výpravy sú už v Košiciach zo vzdialenejších krajín ako Nový Zéland, Čína, či USA. Počasie je veľmi horúce, privítali by sme, ak by sa ochladilo, pretože počasie bude druhou vážnou prekážkou na trati. Preteky otvárame v sobotu večer a v nedeľu začneme krátkymi pretekmi takzvaným šprintom. Čo sa týka počtu prihlásených krajín a športovcov, tak ide o rekordný zápis,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii riaditeľ pretekov Jozef Pollák.

Organizátori pasujú medzi favoritov Nóra Eskila Kinneberga, Švéda Martina Regborna, Poliaka Michala Olejnika, či Čecha Jana Petrželu. Medzi juniorkami to je Švédka Tove Alexanderssonová, Dánka Emma Klingenbergová, či Češka Tereza Novotná. „Boli sme radi ako organizátori ak by sa slovenským pretekárom darilo čo najviac. Je veľmi ťažko hovoriť o medailových ambíciách, pretože musím e byť realisti a vychádzať z toho aké výsledky dosiahli naši pretekári v posledných rokoch. Umiestnenie do 25. miesta v individuálnych pretekoch bude veľmi uspokojivé a pri štafetách by sme mohli považovať za úspech umiestnenie do 10. miesta,“ zamyslel sa Pollák.

Najväčšie nádeje spomedzi Slovákov sa vkladajú do Dávida Franka, Róberta Barcíka a Tomáša Mušinského a tria junioriek Katarína Papugová, Ivana Jurčová a Ľudmila Sokolová. „Hlavnú prípravu už máme za sebou a dolaďujeme formu. V zime som mala individuálnu prípravu, v jarných mesiacoch sme absolvovali spoločné tréningy ako reprezentácia, kde sme sa sústredili na tréningové mapy. Keďže som študijne bola v Brne, tak ešte chodievam tréningovo na trate v okolí Košíc, aby som sa zžila s prostredím,“ skonštatovala členka klubu orientačného behu ATU Košice Katarína Papugová.

Viacerí pretekári pricestovali na Slovensko už skôr, aby si zmapovali okolitý terén. Okrem Poliaka Olejnika, ktorý absolvoval najviac pobytov v okolitých terénoch, pricestovali pred troma týždňami aj členovia novozélandskej výpravy. „Prišiel som pred troma týždňami. Trénoval som s chlapcami z Austrálie a pripravujem sa na strednú trať. Na Slovensko nás pricestovalo šesť mužov a päť žien,“ uzavrel Novozélanďan Matt Ogden.

(TASR)

Updated: 12. apríla 2019 — 17:55

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.