Most – Kirovova

Jama zasypaná.

————————————————————————————————–

Podľa najnovších informácii, po rozhodnutí pamiatkárov by mal byť jeden nosník starého mosta uchovaný v Slovenskom technickom múzeu, zvyšok zošrotovaný a jama zasypaná.

——————————————————————————————————–

Pôvodne drevený most postavený pravdepodobne začiatkom 19. storočia na Bocskayho okružnej (neskôr Kirovovej ulici), vedúci ponad Mlynský náhon, bol zhodený v apríli 1887, nakoľko už nepostačoval dopravným nárokom. V máji 1887 bol vystavaný nový železný most, ktorého konštrukcia bola vyrobená v podniku Fleischer a Schirger, ktorý sídlil práve na tejto ulici. Most odovzdali 30. mája 1887. Cez most viedli dva jazdné pruhy a električková trať – pôvodne jednokoľajná, neskôr zdvojkoľajnená. Most asanovali po zrušení ulice koncom 70. rokov, v súvislosti s výstavbou krytej plavárne a autobusovej stanice.
Pri výstavbe Beach clubu v areáli krytej plavárne, bola počas výkopových prác nájdená oceľová konštrukcia toho mosta. Nakoľko táto konštrukcia neblokuje ďalšiu výstavbu, bude podľa stavebníka s najväčšou pravdepodobnosťou zachovaná a sprístupnená verejnosti.


Updated: 6. apríla 2019 — 20:48

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.