Modernizácia električkovej trate – Komenského + Meniareň „A“

Košičania dostali vianočný darček, po Komenského ulici už jazdia električky

Mesto Košice ako investor a Eurovia SK, ktorá modernizuje košické električkové trate, viackrát v minulosti avizovali, že po zmodernizovanej trati na Komenského ulici začnú premávať električky najneskôr do konca roka, respektíve, pred Vianocami. Do začiatku najkrajších sviatkov v roku ostávajú ešte tri dni, električky však po Komenského ulici začali jazdiť už dnes (21. 12. 2017) ráno. 
Spokojnosť s tým na dnešnom kontrolnom dni netajil viceprimátor mesta Košice Martin Petruško, zástupcovia zhotoviteľa diela, aj Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). 
Dnes máme posledný kontrolný deň v tomto roku, zameraný je predovšetkým na Komenského ulicu, kde dnes od piatej hodiny ráno začali po zmodernizovanej električkovej trati opäť premávať električky. Veľmi sa z toho teším, lebo to čo sme sľúbili Košičanom, že najneskôr do konca roka budú po Komenského ulici jazdiť električky, sme dodržali. Považujem to za symbolický vianočný darček pre obyvateľov mesta,“ uviedol M. Petruško. 
Od zajtra má Eurovia SK celozávodnú dovolenku až do ôsmeho januára 2018. V tejto súvislosti viceprimátor zdôraznil, že mesto i zhotoviteľ diela majú snahu prispôsobiť oplotenia na jednotlivých úsekoch modernizovanej trate na Triede SNP tak, aby pomohli dopravnej situácii, a všade tam kde je to možné, vytvorili pre vodičov dva jazdné pruhy. Samozrejme, všetko musí byť odsúhlasené dopravnými policajtmi. 
Chcem sa poďakovať spoločnosti Eurovia, že splnila všetko čo sľúbila, takisto sa chcem poďakovať aj všetkým Košičanom, ktorí mali sťaženú situáciu na Komenského ulici za to, že to s nami vydržali. Stálo to zato, je to veľmi pekne a dobre urobené. Verím že takto budeme pokračovať naďalej, a tak ako sme sľúbili, do jesene budúceho roka budeme mať modernizáciu električkovej trate dokončenú,“ dodal M. Petruško. 
Štefan Bálint, riaditeľ košického závodu Eurovie SK takisto vyslovil spokojnosť s tým, ako zvládli modernizáciu trate na Komenského ulici.
My ako stavbári sme, aspoň si to osobne myslím, urobili dobrú prácu, avšak predovšetkým záleží na tom, ako to zhodnotí nielen investor, ale najmä občania. Tak ako bolo deklarované už v projekte, modernizácia určite prinesie Košičanom väčší komfort cestovania električkami či vozidlami, za najväčší prínos však považujeme zníženie hlučnosti vďaka použitiu nových druhov materiálov. Samotní občania ale povedia, či táto modernizácia, mimochodom najväčšia na Slovensku mala zmysel, alebo nemala,“ skonštatoval Š. Bálint. 
Informáciu o nižšej hlučnosti električiek na Komenského ulici potvrdil priamo na mieste aj Roman Danko, riaditeľ úseku riadenia dopravy DPMK.
Naozaj je nižšia, od rána to sledujeme, a myslím si, že to môžu potvrdiť aj občania, ktorí v tejto lokalite žijú a bývajú. Zároveň verím, že to aj ocenia. Navyše, k nástupným ostrovčekom pre cestujúcu verejnosť pribudol na Komenského jeden nový, čím sa zlepšila pešia dostupnosť zastávok. Dúfam a verím, že to ľudia takisto ohodnotia pozitívne,“ skonštatoval R. Danko. 
Modernizácia električkovej trate na Komenského začala uzáverou cestných komunikácií v apríli tohto roka, pre automobilovú dopravu bola ulica sprejazdnená v plnom profile dňa 27. 10. 2017 od 8.00 hod. Súčasťou prác bola aj výstavba nových koľajových prejazdov v križovatkách, nástupných ostrovčekov pre cestujúcu verejnosť, prístreškov na zastávkach, nové asfaltové povrchy, trakčné vedenia, bolo nutné obnoviť inžinierske siete. Za jednu z najdôležitejších úloh v súvislosti s modernizáciou Komenského ulice považovalo vedenie mesta včasnú renováciu asfaltového povrchu komunikácií, ktoré boli časťou bežeckej trate populárneho, košického Medzinárodného maratónu mieru. Stavbári zvládli prípravu tejto časti maratónskej trate na výbornú, za čo Mestu Košice aj Eurovii na jednom z kontrolných dní osobne poďakoval Branislav Koniar, dlhoročný riaditeľ košického maratónu. 

www.kosice.sk/article.php?id=20403

————————————————————————————————

Obnovenie električkovej dopravy na Komenského ulici

Od štvrtka 21. decembra 2017 bude obnovená električková doprava na Komenského ulici. Naďalej pokračujú rekonštrukčné práce v rámci projektu MET v úseku Amfiteáter – Terasa – Spoloč. pavilón.

Električkové linky budú premávať po trasách:

linka 2 Havlíčkova – Nám. Maratónu mieru – Hlavná pošta – Nám. osloboditeľov – Staničné nám.
linka 3 Staničné nám. – Nám. osloboditeľov – Ryba – VSS, križovatka – Nad jazerom, Važecká
linka 4 Havlíčkova – Nám. Marat. mieru – Hlavná pošta – Nám. osloboditeľov – Ryba – Barca, Socha Jána Pavla II.
linka 6 Nad jazerom, Važecká – Železníky – SOŠ automobilová – Nám. osloboditeľov – Staničné námestie
linka 7 Botanická záhrada – Hlavná pošta – Nám. osloboditeľov – Ryba – Nad jazerom, Važecká
linka 9 nepremáva, je nahradená linkami 6 a x6
linky R1, R2, R5, R8 bez zmien
linka R3 Havlíčkova – Nám. Maratónu mieru – Hlavná pošta – SOŠ automobilová – Vstupný areál spoločnosti USS Košice
linka R4 Botanická záhrada – Hlavná pošta – SOŠ automobilová – OC Optima – Vstupný areál spoločnosti USS Košice
linka R6 Vozovňa, DPMK – Spoločenský pavilón – OC Optima – Vstupný areál spoločnosti USS

Náhradná autobusová doprava x2 nepremáva – jej prevádzka bude ukončená.

Spojenie severnej časti mesta s U. S. Steelom zabezpečí obnovená linka R3 (všetky pracovné zmeny).

Upozorňujeme, že dočasné zastavovanie spojov električkových liniek 7, R4 na zastávke Radnica Starého mesta na Ulici Čsl. armády je zrušené, spoje zastavujú na svojich bežných stanovištiach na Kuzmányho ulici.

www.dpmk.sk/aktuality/2017/obnovenie-elektrickovej-dopravy-na-komenskeho-ulici

————————————————————————————————

UČS 14  Ul. Komenského, úsek trate NMM (mimo) – obratisko Havlíčkova (mimo)

————————————————————————————————-

02.11.2017
Na Komenského ulici robí Eurovia už iba dokončovacie práce, ktoré si vyžiadal pri preberacom konaní investor stavby (Mesto Košice), všetko by malo byť hotové najneskôr do konca tohto, respektíve začiatkom budúceho týždňa. Naďalej platí, že po získaní všetkých zákonom predpísaných povolení, by mala byť električková doprava spustená na Komenského ulici najneskôr do konca decembra. 

www.kosice.sk/article.php?id=20159

—————————————————————————————

Autobusová linka X2 bude premávať po upravenej trase

DPMK upozorňuje cestujúcich, že od pondelka, 16.10.2017 upravuje trasu autobusovej linky X2.

Autobusy budú po celej dĺžke Komenského ulice až po konečnú zastávku Havlíčkova premávať po zmodernizovanej električkovej trati. Na svojej trase budú zastavovať na nových električkových zastávkach, v prípade výkonu dokončovacích stavebných prác zastavia na ceste na úrovni električkových zastávok. Prosíme preto cestujúcich o trpezlivosť z dôvodu možného zníženého komfortu pri nástupe a výstupe z autobusov.

Trasa autobusovej linky X2:

Námestie Maratónu mieru – nová zastávka Bocatiova – Poliklinika Sever – Krajský úrad – Havlíčkova.

autobusova-linka-x2-bude-premavat-po-upravenej-trase

——————————————————————————————

 

Uzávery na Komenského ulici, priľahlých cestných komunikáciách
a obchádzkové trasy nájdete tu
:

 

Zmeny v MHD počas modernizácie električkovej trate
na Komenského ulici nájdete tu:

Updated: 2. apríla 2019 — 21:37

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.