Medzinárodný maratón mieru 2011

„Svedkom bol iba zubom času nahlodaný Turniansky hrad a pod ním osamote stojaci mohutný strom. Vari päťsto metrov za dedinou rovnakého mena ako zrúcanina – Turňa. Pod stromom, na kraji hradskej, si umelecký fotograf postavil pred objektív svojho prístroja osem bežcov a niekoľko ďalších postáv, posadnutých už pár týždňov spoločnou myšlienkou – premeniť v skutočnosť maratónsky sen. Vrátila sa s ním v roku 1924 z Paríža do Košíc trojica východoslovenských športových funkcionárov. Na štadióne Colombes ich v jeden horúci letný deň uchvátila kráľovská atletická disciplína siedmej olympiády..
Tých, ktorí sú dodnes na onej staručkej zožltnutej fotografii v tričku a trenírkach, hoci bol už pozdný 28. október, čakal ozajstný krst ohňom, previerka doteraz nevyskúšaných síl a schopností. Bolo pred nimi viac než 42 km, vytýčených peknou, zaujímavou krajinou, až do Košíc.“

…úryvok z publikácie MMM Košice 1924-1999

Už mnoho desaťročí sú Košice na jeseň svedkom udalosti, ktorá sa postupom času stala neodmysliteľným fenoménom života tejto historickej metropoly. Slovo maratón tu skloňujú od roku 1924, kedy 8 odvážlivcov, inšpirovaných olympijským maratónom v Paríži, poslal zakladateľ košického maratónu Vojtech Bukovský v ústrety prvému veľkému dobrodružstvu. Dnes sa tento maratón, najmasovejšie a jedno z najvýznamnejších podujatí na Slovensku, pýši prívlastkom najstarší v Európe a iba americký Boston má medzi kontinuálne organizovanými maratónmi zapísaných vo svojej kronike viac ročníkov.

Updated: 12. apríla 2019 — 18:05

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.