Malinovského kasárne

V sobotu 17.3.2018 podvečer sa zrútila časť podmočeného múru, ktorý spadol na električkovú trať. Hasiči potom po dohode so statikom zbúrali ďalší úsek, električková doprava začala jazdiť až po vyše dvoch hodinách. 

majitel-malinovskeho-kasarni-kontroluje-aktualny-stav-objektov

—————————————————————————————–

Chátrajúce stavby spolu s pozemkami bývalých Malinovského kasární predalo mesto pred dvoma rokmi spoločnosti INLOGIS, patriacej do skupiny HB Reavis. Tá za areál ponúkla 5,5 milióna eur. V nevyužívanom objekte plánovali vytvoriť obchodné priestory, reštaurácie, kaviarne, priestory pre kultúru, administratívu a bývanie. Nakoniec však spoločnosť od zámerov upustila a oznámila predaj kasární spolu s nákupným centrom Aupark v celkovej hodnote 165 miliónov eur. Odkúpila ich spoločnosť NEPI.
Spoločnosť New Europe Property Investments (NEPI), ktorá v súčasnosti pozemok vlastní, v týchto dňoch realizuje prípravu na dekontaminačné práce objektu a vyčistení pozemku po predchádzajúcom vlastníkovi.

————————————————————————————————

Malé a veľké delostrelecké kasárne (Malinovského kasárne) Košice, Moyzesova ulica. Podľa mapy mesta z roku 1869 bola plocha, na ktorej sa v súčasnosti nachádzajú budovy delostreleckých kasární označená ako „felsó kül sétány“ – horná vonkajšia promenáda.

V rokoch 1883-1886 na tomto úseku glacis a zároveň na mieste prvého klziska mesta bolo postavených dvoje delostreleckých kasární. V južnom úseku plochy parcely sa nachádzal hipodróm. Jazdiareň v severnom cípe, staviteľa Petra Jakaba (dnešná športová hala) bola postavená v roku 1903.

Dostavby do roku 1912, ale aj v medzivojnovom období boli realizované v pôvodnej typovej koncepcii a uchovali charakter vojenského súboru.

Do druhej polovice 20.storočia datujeme zanedbateľné úpravy a nekoncepčné prístavby. V tom čase boli odstránené pôvodné výplne otvorov, dlážky a dlažby, použité nepriedušné nátery murív, atď.

V roku 2006 vybralo mesto v súťaži o najlepší zámer pre bývalé Malinovského kasárne rakúsku firmu UBM. Tá tam za 170 miliónov eur chcela postaviť polyfunkčný komplex s hotelom, obchodmi, službami, biznis centrom a vyše tisíc parkovacími miestami.

Uplynulo 5 rokov a stále nič. Kedy a či začnú Rakúšania stavať, je neisté.

Podľa súčasných radných projekt UBM zastihla globálna kríza, no ozývajú sa aj iní investori. V roku 2009 za bývalého vedenia podpísali Košice s UBM memorandum. Nasledovať mala zmluva o dlhodobom prenájme, tú stále nepodpísali.

Znalec v minulosti vyčíslil hodnotu celého 4–hektárového areálu medzi ulicami Moyzesova a Kuzmányho na približne 8 miliónov eur. Náklady na zbúranie schátraných objektov kasární odhadujú na 3,1 milióna eur.

Kasárne ako prebytočný majetok daroval mestu štát v roku 2005. Odvtedy sú ročné náklady Košíc na stráženie a údržbu nevyužívaného areálu kasární asi 40-tisíc eur.

Ďalšie fotografie z Malinovského kasární:

http://www.kosice.estranky.sk/clanky/potulky-za-hradby/malinovskeho-kasarne.html

Updated: 6. apríla 2019 — 20:39

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.