Lokomotíva Janka

Pôvodne modrá lokomotíva Janka (TU 29.202) po oprave zmenila farbu (je červená). Pred niekoľkými dňami bola prevezená do Čermeľa. Jazdiť začne už 8.decembra 2012 počas Mikulášskych jázd.

+ rekonštrukcia historického letného vozňa

Na detskú železničku v Košiciach sa spolu s Mikulášom vracia po 20-tich rokoch aj populárna lokomotíva Janka

Známe a obľúbené rušne – dvojičky Danka a Janka, boli tri desaťročia neodmysliteľnou súčasťou Pionierskej železnice, až do chvíle, keď sa z Čermeľského údolia kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu lokomotíva Janka vytratila.
Nastala chvíľa, kedy bude nerozlučná dvojica opäť spolu. Stane sa tak počas Mikulášskych jázd v sobotu 8. decembra 2012.
V tento deň bude zároveň slávnostne odovzdaný aj zrekonštruovaný letný vagón a vypravené budú prvé zimné vlaky v novodobej histórii tejto unikátnej košickej atrakcie.
„Lokomotívu Janku sa nám podarilo zachrániť pred zošrotovaním doslova v hodine dvanástej. Po odkúpení sme sa spolu s našimi dobrovoľníkmi, ale aj priateľmi z poľskej Bieszczadskej lesnej železničky pustili do jeho obnovy. Veľká časť opráv bola financovaná Karpatským euroregiónom Slovensko a Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, “ povedal Ľubomír Lehotský, riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.
Okrem „nového“ rušňa sa železnička dočkala aj obnoveného vagóna, ktorý vo svojom voľnom čase opravili dobrovoľníci občianskeho združenia Detská železnica Košice (OZ DŽK) a pracovníci spoločnosti T – Systems Slovakia. Oprava sa mohla uskutočniť aj vďaka štedrej finančnej podpore nemeckého nadnárodného koncernu T – Systems.
„Sobota 8. decembra bude na detskej železnici výnimočná. Končíme historicky najdlhšiu sezónu, počas ktorej sme previezli 35 tisíc cestujúcich, vrátili do Čermeľa detských železničiarov, osamostatnili a stabilizovali unikátnu atrakciu, opravili dva vagóny a jeden rušeň, uskutočnili viac ako štyridsať kultúrnych podujatí. O to väčšia je naša radosť, že sa nám po dvadsiatich rokoch podarilo vrátiť na trať aj pôvodný rušeň, ktorý dlhé roky chátral. Lokomotíva Janka prináša železničke viac kapacitných možností, väčšiu atraktivitu a istotu. Ak by sa napríklad aj stalo, že niektorý z historických rušňov vypovie službu, prepravné výkony budú zabezpečené v dostatočnom rozsahu, “vysvetlil Ľubomír Lehotský. Mikulášske vlaky sa na železničke uskutočnia po prvý krát. Pre návštevníkov sú pripravené tri jazdy, o 11:00, 12:15 a 13:30. „Cestujúcich bude vo vlaku sprevádzať čert a anjeli, no deťom by sa mala ujsť aj drobná odmena od svätého Mikuláša. V stanici Alpinka je potom pripravené fotenie s Mikulášom a ďalšími postavičkami. Cestujúcich tiež upozorňujeme, že vagóny nie je možné vykúriť, no vďaka podpore z Fondu zdravia Mesta Košice sme mohli zakúpiť teplé deky, ktoré poslúžia cestujúcim počas jazdy otvorenými vagónomi. Veríme, že táto skutočnosť nikoho neodradí, práve naopak. Len takto sa dá vychutnať jedinečná možnosť previesť sa vláčikom aj v tomto ročnom období,“ dodal Lehotský.
 
DPMK a.s. zabezpečí tiež mimoriadne prípoje k detskej železnici zo zastávky
Havlíčkova v čase o 10,30 hod., 11,45 hod. a 13,00 hod.
 

JANKA

Úzkorozchodnú lokomotívu TU 29.2002 nazývanú Janka vyrobila v roku 1959 ČKD Praha pôvodne ako normálne rozchodnú typu T 211.0. Najprv slúžila v rušňovom depe Zvolen. V júni 1962 bola pre potreby vtedajšej Pionierskej železnice v Košiciach upravená na rozchod 1 000 mm a preznačená na TU 29.0002. Po remotorizovaní v roku 1964 sa opäť zmenilo jej číselné označenie na TU 29.2002. Dnes, po vyše 21 rokoch, je späť na svojej trati. Obnovu lokomotívy Janka podporil Karpatský euroregión Slovensko. Tento projekt bol podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky. Náklady na úplnú rekonštrukciu dosiahli približne 18.000 €.

LETNÝ VAGÓN Ca/u 621

Renováciu osobného vozňa Ca/u 621 podporili T-Systems Slovakia a dobrovoľníci z radov jeho zamestnancov.

Historické videá: Detská pionierska železnica

Zdroj: Archív STV

Updated: 23. júna 2019 — 21:07

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.