Ladislav Kočik – Košické premeny

KOŠICKÉ PREMENY
Interaktívna pozvánka na virtuálnu prechádzku starými i novými zákutiami mesta Košice

Termín : 21. 4. – 27. 5. 2016, po – pia od 10:00 do 18:00
Miesto : Regionálny informačný bod (RIB) Hlavná 48, Košice

Dramatické i menej dramatické chvíle prežilo mesto Košice a jeho obyvatelia. Stačí nazrieť do histórie. Vedeli ste, že v roku 1674 v meste vybuchol sklad pušného prachu? Že už v roku 1860 malo mesto železničné spojenie a v roku 1891 začala mestom premávať pravidelná konská pouličná dráha? Koniec 19. storočia privítali Košice ako sebavedomé priemyselné a kultúrne centrum Horného Uhorska, o čom svedčí rad stavieb z toho obdobia, divadlom počnúc a secesnými palácmi končiac.

„S vynálezom fotografie sa začali množiť zábery najväčších pamätihodností, ale aj dokumenty, zachytávajúce všedný život obyčajných ľudí vo veľkom meste. Vďaka záujmu zberateľov a milovníkov histórie sa do dnešných čias podarilo zachrániť aspoň časť takýchto dokumentov. Medzi zberateľov sa zaradil aj Ladislav Kočík, Košičan, ktorého vášňou je od detstva fotografovanie. Keď k tomu pridal zbieranie starých záberov Košíc a spojil tieto dve záľuby, začal vznikať seriál porovnávacích fotografií, ktoré zaznamenávajú Košické reálie v premenách času,“ priblížila nosnú časť expozície JUDr. Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice región turizmus..
 
Pri nedávnej potulke Milana Kolcuna na tému Stratené Košice pripravil RIB improvizovanú výstavu vybraných fotografií starých a súčasných Košíc. Stretla sa s nevšedným záujmom obyvateľov mesta, potuliek sa počas troch dní zúčastnilo viac ako 550 záujemcov o históriu a aktuálnu podobu Košíc. Košice región turizmus nadväzuje na tento záujem a pre obyvateľov mesta, ale aj jeho návštevníkov pripravil a 21. apríla 2016 o 16:30 slávnostne otvorí interaktívnu pozvánku Košické premeny.

Súčasťou výstavy vybraných fotografií bude aj nepretržité premietanie kolekcie 500 porovnávacích fotografií, pri ktorých si budú môcť záujemcovia posedieť a pospomínať alebo prekvapene sledovať premeny mesta.

http://kosiceregion.com/event/kosicke-premeny/

Updated: 14. apríla 2019 — 21:47

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.