Košický trolejbusový deň

Košický trolejbusový deň prinesie trolejbusy späť do ulíc mesta

Na jeden deň sa obnoví prevádzka na prvej trolejbusovej linky. Jazdiť budú aj historické električky, autobusy, železnička a zároveň sa predstaví zrenovovaný Československý trolejbus.

V sobotu 22. 06. budú v Košiciach opäť premávať trolejbusy od 09.00 do 17.00 hod.. Dopravný podnik mesta Košice spoločne s časopisom Československý Dopravák chystáme v meste nevšedné podujatie – Košický trolejbusový deň. Súčasťou programu bude aj návšteva trolejbusového cintorína.

Na podujatí chcú predstaviť aj projekt známy ako „Československý trolejbus“. Pôjde o vozidlo, ktoré minulý rok zakúpil časopis Československý Dopravák. Spolu s dobrovoľníkmi ho opravil do retro prevedenia, vďaka čomu vozidlo vyzerá presne tak, ako košické trolejbusy v roku 1993, keď začali v meste slávnostne premávať. Na trolejbuse odpracovali celkovo 1200 dobrovoľníckych hodín, najmladší člen opravy mal pritom iba 15 rokov. Trolejbus po oprave darovali DPMK na používanie na ľubovoľne dlhú dobu.

Aj keď pred štyrmi rokmi Košice trolejbusovú dopravu zastavili, nové vedenia mesta sa usiluje o ich návrat. K tomu je nutné aj udržiavať a pravidelne využívať infraštruktúru trolejbusmi.

Trolejbusový cintorín

Na návštevníkov Košického trolejbusového dňa čaká bohatý program, na svoje si prídu aj fanúšikovia urbexu. Navštívit budú môcť trolejbusový cintorín. Počas organizovaných prehliadok ich električky na dvoch špeciálnych linkách dovezú na vrakovisko košických trolejbusov, kde návštevníci uvidia všetky zostávajúce vraky zrušeného dopravného prostriedku. Bude to nevšedná ukážka toho, aké následky má neodborné politického rozhodnutie.

“Prezentovať vyradené vozidlá je veľmi netypické a neviem o prípade, kedy by sa iný dopravný podnik v Európe odhodlal k takémuto kroku. Vieme že práve toto bude veľkým lákadlom celej akcie a sme radi, že sa nám podarilo presvedčiť aj DPMK, aby sa k takejto netradičnej prezentácií pripojil. Určite to chcelo veľkú dávku odvahy,“ hovorí Libor Hinčica, autor programu a šéfredaktor Československého Dopraváku.

Najväčším lákadlom bude možnosť, znovu sa odviezť všetkými prevádzkyschopnými košickými trolejbusmi na linke 70. Prevádzka na nej sa na jeden deň opäť obnoví a budú na nej premávať všetky tri trolejbusy, ktoré majú teraz Košice k dispozícii. Trasa povedie z Námestia osloboditeľov na Furču – sídlisko Dargovských hrdinov. Do prevádzky sa dostanú aj ďalšie netradičné električky a autobusy.

Prichystané sú napr. jazdy štyrmi historickými autobusmi z bývalej vozovne trolejbusov na Detskú železničku, ktorá sa do akcie zapojí tiež. V Čermeli si budú môcť návštevníci vyskúšať úzkorozchodnú drezínu a ďalšiu techniku dráhy. Detská železnička zároveň poskytne pre návštevníkov akcie zvýhodnené cestovné. Ostatné špeciálne linky električiek, autobusov a trolejbusov budú premávať úplne zadarmo. Všetky informácie nájdu návštevníci na facebooku „Československý trolejbus“.

https://www.dpmk.sk/aktuality/2019/kosicky-trolejbusovy-den-prinesie-trolejbusy-spat-do-ulic-mesta

Updated: 22. júna 2019 — 20:49

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.