Košice za socializmu

V Prahe už pochopili, že hoci bol socializmus netrhový, aj na ňom sa dá zarobiť. Preto tam v ulici Na příkopě pred 10 rokmi otvorili pozoruhodné Múzeum komunizmu. V Košiciach sa musíme uspokojiť so zvyškami reality. Napokon ešte stále sú všelikde okolo nás. Niektorí sa z toho tešia, iným to ide na nervy, ale väčšina už zabúda. A ešte jeden pocit sa v rámci kapitalistickej plurality názorov z času na čas hlási o slovo čoraz nástojčivejšie. Nostalgia.
Uplynulo len 21 rokov a skôr narodení sa už ledva rozpamätajú, kde bol Tuzex, kde ktorý národný výbor, socha Gottwalda, ako sa volali ulice predtým a odkiaľ nás špehovali eštebáci (tajná polícia). Mladší už ani nevedia, o čom je reč. Iskrička, pionier, zväzák, ideovo-politické vzdelávanie, kádrová rezerva, pioniersky tábor, súťaž Čo vieš o Sovietskom zväze… im nič nepovedia. Keďže vývoj ľudstva „vyberá“ čoraz ostrejšiu zákrutu a stále vo väčšej rýchlosti, dobre padne zastaviť sa a na Potulkách mestom pripomenúť si aj túto nedávnu dobu.
Prechmaty socializmu a všeličo, čo sa vďaka nemu nenávratne zničilo, ale aj jeho výdobytky, si oživíme priamo na miestach, ktoré to pripomínajú. Napokon sa prepracujeme do rázovitého občerstvovacieho zariadenia, kde ako keby zastal čas. Uvidíme to nielen podľa starých nápisov, hesiel, diplomov a obrazov komunistov, ale aj podľa cien! Veď za socializmu bolo všetko lacnejšie…

Každý platiaci potulkár dostane 2 sady dobových pohľadníc Košíc zo socializmu GRÁTIS.

Updated: 26. marca 2019 — 22:16

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.