Košice majú prvú Kunsthalle na Slovensku

TLAČOVÁ SPRÁVA                                                             Košice, 3.7.2013

 Košice majú prvú Kunsthalle na Slovensku


Košice sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry stávajú skutočným európskym centrom kultúry a umenia. Zo schátranej budovy starej krytej plavárne za takmer presne rok vyrástol jedinečný polyfunkčný priestor určený súčasnému umeniu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Rekonštrukcia v hodnote takmer 7,5 milióna Eur financovaná z prostriedkov Európskej komisie, otvorí svoje brány návštevníkom už dnes podvečer.
 
Kunsthalle je typ kultúrnej inštitúcie, ktorá prezentuje súčasné umenie a na rozdiel od múzea, nemá vlastné zbierky, ale vždy ponúka nové a originálne výstavy. Oficiálny názov košickej Kunsthalle je Kunsthalle/Hala umenia Košice (HUK) a jej špecifikom je silný dôraz na element vody, ktorý má pripomínať históriu a pôvodný účel tejto budovy.
Rekonštrukcia starej krytej plavárne, ktorú realizovala firma OHL ŽS, trvala takmer presne rok. Architektonicky jednu z najhodnotnejších budov v Košiciach sa aj napriek počiatočným komplikáciám so statikou podarilo zachrániť a Košice sa dnes môžu hrdiť prvou Kunsthalle na Slovensku. Multifunkčný priestor je určený na medzinárodné výstavy umenia, umeleckých objektov, nových médií a organizovanie worshopov. Špecifické prepojenie vody s výstavným priestorom výrazným spôsobom podporí vznik a prezentáciu nových originálnych foriem umenia bez podobnej možnosti prezentovať ich na inom mieste na Slovensku. Okrem výtvarného umenia tu nájdu svoje miesto aj svetelné inštalácie. Prvok vody bude využívaný v spojení s tanečným a divadelným umením, čím vznikne multifunkčný priestor, ktorý má slúžiť širokej verejnosti s rôznymi umeleckými preferenciami.
„Som hrdý na Košice. Sme prvé mesto na Slovensku, ktoré má takýto typ kultúrnej inštitúcie a fakt, že sa nám podarilo zachrániť výnimočnú budovu starej krytej plavárne moju radosť len zväčšuje. Celej Európe sme dokázali, že titul Európske hlavné mesto kultúry nám právom patrí. Želám našej Kunsthalle, aby bola kultúrnou inštitúciou, ktorá ponúka najvyššiu kvalitu, ktorá prezentuje nové, originálne formy umenia, ktorá prekvapí aj šokuje a ktorá má množstvo spokojných fanúšikov nielen z Košíc, ale z celého Slovenska,“ uviedol pri príležitosti otvorenia Kunsthalle primátor Richard Raši.
Už od dnešného dňa si Košičania aj turisti môžu pozrieť nielen jedinečnú premenu chátrajúcej budovy na modernú Kunsthalle/Halu
 
umenia Košice, ale aj tri unikátne otváracie výstavy: výstava britského sochára Tonyho Cragga, Constantina Brancusiho a argentínskeho multimediálneho umelca Guyla Kosice.
Všetky informácie o aktuálnych aj pripravovaných výstavách sú dostupné na webovej stránke HUK: www.huk.sk. Priestory HUK budú pre verejnosť otvorené 6 dní v týždni s výnimkou pondelka vždy od 11:00 – 18:00. Vstup na prvé tri otváracie výstavy, ktoré trvajú do 25.8.2013, je bezplatný.

 

Tlačová správa – Košice 3. 7. 2013

Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie

 
Košiciam sa otvára nový priestor a nové možnosti na dôstojnú prezentáciu súčasného vizuálneho umenia tak, ako je v súčasnosti ponímané vo svete.. Kunsthalle/Hala umenia, Košičanom známa ako Stará krytá plaváreň, je jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v meste. Svojmu účelu prestala slúžiť po statickom narušení po odklonení koryta Hornádu, ktorého rameno tieklo v tesnej blízkosti objektu.
 
Jedným z investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 bolo zachrániť pamiatku a vytvoriť multifunkčný kultúrny priestor. Pôvodné architektonické dispozície ho predurčujú využívať ho na organizovanie medzinárodných výstav a workshopov. Cieľom projektu bolo zachovať spojenie kultúry so svetom vody v interiéri aj exteriéri tak, aby nadviazala na jej pôvodnú historickú funkciu, ale zároveň, aby mala stavba významný prínos pre mesto. Voda sa bude využívať vo forme tanečného a divadelného umenia a v nových médiách.
Zrekonštruovaná Kunsthalle/Hala umenia je predovšetkým výstavná hala pre súčasné vizuálne umenie v medzinárodnom meradle. Na tento rok sme pripravili tri prezentácie..Nosnou je výstava britského sochára Tonyho Cragga, pôsobiaceho vo Wuppertále, partnerskom meste Košíc. Ďalšou bude výstava Constantina Brancusiho, klasika svetového moderného sochárstva, ktorého ale predstavíme ako fotografa. Tretiu výstavu venujeme jednej z kľúčových osobností projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, argentínskemu multimediálnemu umelcovi Guylovi Kosice, rodákovi z Košíc. Všeobecne ho považujú za spoluzakladateľa op-artu a hydrokinetizmu. K svojmu rodnému mestu sa hlási nielen prostredníctvom umeleckého mena, ale aj dielom s názvom Socha pre Košice, ktorá bude stáť pred zrekonštruovanou Kunsthalle/Halou umenia Košice,“ povedal umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid.
V septembri sa bude v Košiciach konať medzinárodné trienále súčasného obrazu, čo by malo zasiahnuť širšiu kultúrnu infraštruktúru v meste. Hlavné prezentácie budú v Kunsthalle/Hale umenia, Kulturparku a Východoslovenskom múzeu Košice. Sprievodné podujatia budú v DIG gallery, Múzeu Vojtecha Löfflera a vo výstavnej sieni ŠUV Rotunda. To by mal byť jeden z highlightov výtvarného umenia tohtoročnej sezóny. V priebehu trienále bude koncom septembra svetový kongres historikov umenia a kurátorov AICA. V novembri sa chystá výstava súčasného britského umenia po Varholovi British Express v spolupráci s British Council.
Aj v nasledujúcom období by sme chceli udržať podobný program a nastavenú latku a komunikáciu v medzinárodnom prostredí. Máme ambíciu vytvoriť nový silný kultúrny bod v strednej Európe s preferovaním súčasných výtvarných tendencií, ale aj intermédií a multižánrových podujatí, kde budú periodické aktivity ako Trienále obrazu, Dni zvuku (Sound City Days) a podobne. Kunsthalle/Hala umenia je značne neštandardne riešeným priestorom aj s možnosťou využitia vody priamo v hlavnej hale, preto bude vyžadovať aj špecifické prístupy a výstavné projekty špeciálne pre tento priestor. Vodná hladina zapadá do jednej z nosných línií projektu EHMK 2013 Košické živly – voda, svetlo, zvuk a nové médiá. Hlavným nositeľom týchto prostriedkov bude na najbližšie tri až päť rokov Kunsthalle/Hala umenia,“ predstavil vízie do ďalších rokov V. Beskid.
Updated: 11. februára 2019 — 21:04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.