Kaštieľ v Barci + park

Nový majiteľ kaštieľa v Barci podal žiadosť na vydanie súhlasu o výrub  20 ks drevín rastúcich v parku v okolí kaštieľa. Dôvodom výrubu uvedenom v žiadosti je skutočnosť, že niektoré dreviny sa nachádzajú v tesnej blízkosti historickej budovy kaštieľa, na ktorom sa vykonávajú rekonštrukčné práce a dreviny svojim koreňovým systémom zasahujú základy budovy, čím zapríčiňujú zamokrenie budovy a takisto narušujú statiku budovy. Niektoré dreviny sa nachádzajú na ploche pozemku priľahlého ku kaštieľu, na ktorom je plánovaná rekonštrukcia parkových úprav. Je navrhovaná zmena komunikačných trás, zmena terénnych úprav naväzujúcich na rekonštrukčné práce na budove kaštieľa. Niektoré dreviny sú v zlom zdravotnom stave (statické narušenie dreviny, duté kmene, drevokazné huby, suché dreviny).
http://www.kosice.sk/article.php?id=13847

Zemepánska rodina Barczyovcov si v stredoveku vystavala v Barci hrad – hrádok. Po hrade sa však už nezachovali žiadne stopy. Stihol ho rovnaký osud, aký stihol mnohé stredoveké hrady, zanikol bez stopy.

Starší barokový kaštieľ postavili niekedy na rozhraní 16. a 17. storočia, pravdepodobne na mieste spomenutého hrádku. V 19.storočí bol klasicisticky prestavovaný a upravovaný. V niektorých miestnostiach sa zachovali pruské a na prízemí valené klenby s lunetami. Jednoposchodová budova má nepravidelný pôdorys, ktorý vytvárajú pozdejšie prístavby. Hlavná fasáda je orientovaná do parku, upravovaná v prvej polovici 19. storočia má silno vystupujúci prostredný rizalit v klasicistickej úprave a dva bočné krídelné rizality, ktoré sú zastrešené ihlancovou strechou. Prostredný rizalit je zakončený veľkým, zuborezom členeným tympanónom, so štukovým erbom. Pôvodnú otvorenú stlpovú loggiu na poschodí začiatkom 20. storočia zasklili. Historizujúca pseudorenesančná veža pochádza z úpravy v druhej polovici 19. storočia. Kaštieľ je obklopený dobre udržiavaným anglickým parkom.
Tento kaštieľ používala rodina Barczayovcov prakticky až do roku 1945, príležitostne ako letné sídlo. V tomto kaštieli bol od roku 1955 Domov mládeže Strednej Poľnohospodársko-technickej školy, s kuchyňou a jedálňou pre žiakov. 

Nový majiteľ z kaštieľa v Barci hotel nechce

Podnikateľ, ktorému pred šiestimi rokmi košická župa predala chátrajúci kaštieľ s tým, že ho zrekonštruuje, ho teraz predal.

KOŠICE. Niekoľko týždňov po tom, čo Košický samosprávny kraj predal svoj podiel v spoločnosti Interhotel a stratil tak kontrolu nad jej majetkom, barokový kaštieľ v Barci prestal byť vlastníctvom firmy.

Podnikateľ Alexander Varady sa v júli po zisku desiatich percent akcií župy stal stopercentným akcionárom Interhotela a koncom augusta národnú kultúrnu pamiatku predal spoločnosti Liqidity Trade.

Jej majiteľmi sú Košičania Jozef Blaško a Andrea Blašková. Podľa konateľa Romana Caisa nebudú pokračovať v projekte pôvodného vlastníka, podľa ktorého mal v historickom parku vyrásť päťhviezdičkový hotel s vyše sto izbami a apartmánmi.

Majiteľ: Novostavba nebude

„V intenciách pôvodného projektu a v spolupráci s pamiatkarmi rekonštruujeme len kaštieľ, aby sme pred zimou zabránili jeho ďalšiemu devastovaniu. Novú budovu pri kaštieli, v ktorej mala byť ubytovacia časť, stavať nebudeme. Preto neplánujeme ani pôvodný výrub,“ hovorí  Cais.

„Pôvodný stavebník mal právoplatné stavebné povolenie, teda aj jeho právny nástupca má platné stavebné povolenie,“ potvrdila hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

Firma tvrdí, že ešte nemá jasno v tom, na aký účel bude kaštieľ po obnove využívať. Objekt zatiaľ vyčistili od neporiadku po bezdomovcoch, odstraňujú staré omietky a robia výkopové práce pre izoláciu základov. „Bude zachovaná taká historická a pamiatková hodnota kaštieľa aj parku, aká im patrí,“ dodal Cais.

Rúbať mali desiatky stromov

Najmä pre plánovanú päťpodlažnú novostavbu s podzemnými parkoviskami na severnej strane kaštieľa žiadala firma Interhotel od roku 2008 výrub 81 stromov. Mesto Košice v roku 2010 dalo súhlas na odstránenie 54 drevín.

Po rozhodnutí súdu, že v rozpore s právom Európskej únie rozhodovalo bez účasti ekologických občianskych združení, muselo výrubové konanie zopakovať. Tento rok v apríli mesto rozhodlo, že výrub nepovolí.

Odvolalo sa pritom na stanovisko Štátnej ochrany prírody, ktorá upozornila, že park je biocentrom regionálneho významu, a preto je potrebné „zásadne nedopustiť ďalšie zábery z územia pre výstavbu“.
http://kosice.korzar.sme.sk/c/6932542/novy-majitel-z-kastiela-v-barci-hotel-nechce.html

Petícia proti výrubu stromov v parku Barca 

My, občania podpísaní pod touto petíciou žiadame

poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Košice,
poslancov Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Košice – Barca,
primátora mesta Košice,
prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Košiciach,
prednostu Krajského úradu životného prostredia v Košiciach,
prednostu Krajského stavebného úradu,
ako aj ďalšie kompetentné orgány,

aby, rešpektujúc stanovisko Pamiatkovej inšpekcie pri Ministerstve kultúry SR nesúhlasili s výrubom stromov v chránenom parku v Barci v súvislosti s plánovanou výstavbou hotela pri historickom Kaštieli.

Petíciu nájdete tu:

peticia-barca.pdf alebo tu www.changenet.sk

Súviciace články:

Z kaštieľa v Barci je raj bezdomovcov

Z barokového kaštieľa Barczayovcov v Barci má byť luxusný päťhviezdičkový hotel. Majitelia ho zatiaľ neopravujú, a tak chátra. Barčania sú nazlostení, že sa stal útočiskom bezdomovcov a asociálov.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6250347/z-kastiela-v-barci-je-raj-bezdomovcov.html#ixzz1oie0tHIF

Dnes je to park v Barci, zajtra váš obľúbený park

Park v mestskej časti Košice – Barca patrí do kategórie chránených parkov. Nachádzajú sa v ňom dendrologicky hodnotné jedince vo vysokom veku a v dobrej zdravotnej kondícii. Rozlohou 9,7 ha patrí medzi najväčšie zelené plochy v Košiciach. V parku sa nachádzajú tri historické kaštiele. Významným ekologickým prvkom parku je aj jazierko, kedysi napojené na prirodzený zdroj vody – Myslavský potok, dnes umelo napúšťané. Park bol do 90. rokov značne zanedbávaný a poškodzovaný, od roku 1989 sa začalo s projektom jeho revitalizácie.

http://www.priateliazeme.sk/spz/aktivity/kampane/centrum-pomoci-obcanom/park-v-barci

O výrube stromov v parku v Barci sa ešte nerozhodlo

Aktivisti, ktorí nesúhlasia s výrubom, navrhli pracovníkom životného prostredia dočasné prerušenie konania.

KOŠICE. Koľko stromov vypília v Barczayovskom parku v košickej mestskej časti Barca pre rekonštrukciu kaštieľa, ktorý sa má zmeniť na päťhviezdičkový hotel, nie je zatiaľ známe.

Rozhodnutie malo padnúť na dnešnom ústnom verejnom konaní organizovanom referátom životného prostredia košického magistrátu spojenom s obhliadkou na mieste priamo v parku za účasti zástupcov dotknutých subjektov.

O výrub 54 stromov a približne 394 metrov štvorcových kríkov práve pre prístavbu novej časti hotela, v ktorej má byť ubytovacia časť, požiadal investor – akciová spoločnosť Interhotel Košice, ktorá má už na stavbu stavebné povolenie. Zástupca investora sa ospravedlnil a na dnešnom konaní sa nezúčastnil.

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6610041/o-vyrube-stromov-v-parku-v-barci-sa-este-nerozhodlo.html#ixzz2FuUlSg2p

 

Košice Barca – výstavba hotela v historickom parku

Výstavbu hotela v parku v Barci je potrebné začať vnímať od úplného začiatku, aby ste si mohli urobiť vlastnú predstavu o tom,
kto je asi za týmto projektom, a najmä, akú úlohu tu zohrávajú samosprávne orgány – Košický samosprávny kraj (VÚC)
a aj mesto Košice a či sa náhodou z ich strany nejedná o skrytú korupciu či konania v rozpore so zákonom.

http://www.pangea.sk/zl/ka/ka_barca_hotel.html 

Život na jazierku v Barci

http://www.kosice.estranky.sk/clanky/fotoalbumy/rozne/zivot-na-jazierku-v-barci.html

Hotel v Barci začali stavať

Firma oznámila úradu, že v parku začala stavať luxusný hotel, inak by jej prepadlo stavebné povolenie. Na kaštieli žiadne zmeny nevidno. 

Investor prvého päťhviezdičkového hotela v Košiciach zrejme našiel spôsob, ako spustiť výstavbu v lehote danej stavebným povolením, napriek tomu, že v historickom parku v košickej mestskej časti Barca nemôže zatiaľ rúbať stromy.

Podľa stavebného úradu mesta Košice firma Interhotel včas oznámila začiatok stavebných prác. Stavebník oznámil aj zhotoviteľa stavby, čím si splnil povinnosť vyplávajúcu z podmienok stavebného povolenia.

Projekt ráta z rekonštrukciou chátrajúceho kaštieľa a výstavbou novej päťpodlažnej budovy. Má mať 99 dvojposteľových izieb a desať apartmánov. Súčasťou plánovaného komplexu má byť aj kongresová sála s kapacitou 300 miest, reštaurácia, kaviareň, salóniky, lobby bar a nočný bar. Súčasťou bude doplnkové wellnes centrum so saunami, vírivkovými kúpeľmi, bazénom, fitnes. Počíta sa aj s parkoviskom v podzemných priestoroch, s kapacitou 30 miest.

 Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5628735/hotel-v-barci-zacali-stavat.html#ixzz15CT4fijq

Updated: 3. apríla 2019 — 22:04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.