Kaštieľ Buzinka

Klasicistický kaštieľ BUZINKA sa nachádza v Šaci. Budova bola postavená v poslednej tretine 18. storočia v pôvodnej v osade Buzinka. Túto osadu v minulosti vlastnili rodiny Dobay a Bozinkay. V roku 1943 došlo k administratívnemu spojeniu dedín Buzinka a Šaca. Nová dedina niesla názov Šaca. V súčasnosti je Šaca súčasťou mesta Košíc ako mestská časť.
Kaštieľ počas 19. storočia prešiel úpravami, pri ktorých boli doplnené prístavby a osemuholníkové veže. Rizalit hlavnej fasády smerom do záhrady je členený pilastrami so štylizovanými iónskymi hlavicami. Na portiku so stlpami zo strany dvora je trojuholníkový tympanón. Kaštieľ v minulosti obklopoval dobre udržiavaný 17 hektárový anglický park, z ktorého sa zachovala iba južná časť. V tomto parku sa nachádza alej vzácneho pagaštanu konského. Nebol to nikdy reprezentačný kaštieľ, skôr výletný. Klasicizmus je príznačný svojou strohosťou a jednoduchosťou. Veľmi atraktívne a zaujímavé je jeho prepojenie so záhradou a parkom.
Donedávna v tejto budove mali raj iba vandali a bezdomovci, hrozilo, že sa niekomu zrúti strop na hlavu. Počas druhej svetovej vojny bola v kaštieli škola, neskôr JRD a naposledy výrobná prevádzka. Tie časy sú už minulosťou. V súčasnosti je už táto národná pamiatka vo vlastníctve mestskej časti Šaca, ktorá sa pustila sa do jej záchrany a plánuje následné využitie pre verejnosť. Na jeho záchranu bol najvyšší čas, pretože za niekoľko rokov by z tejto kultúrnej pamiatky zostali len ruiny.
V blízkosti kaštieľa sa nachádzajú aj pozostatky vodného mlyna (Slávikov mlyn), ktorý mlel múku pre široké okolie. Korene tejto činnosti v tejto oblasti siahajú až do stredoveku.

Updated: 6. apríla 2019 — 22:15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.