Jazdecký areál Sokoľ

Navrhovaný objekt jazdiarne a stajňovej časti je určený pre chov a drezúru koní. Stavba je zložená z týchto hlavných časti: jazdiareň, stajňa, servisné priestory, pomocné sociálne priestory, karanténne boxy, kolotoč, senník a klub s bytom správcu.
Účelom navrhovanej činnosti je výstavba jazdeckej haly s ustajnením koní a servisom v jazdeckom areáli v Sokoli.
Cieľom realizácie novostavby krytej jazdiarne je vybudovať modernú prevádzku, ktorá by zabezpečovala hlavne funkciu chovu a drezúry koní. Funkcia chovu koní môže byť priebežne spojená so športovými a agroturistickými funkciami, ktoré sú v oblasti veľmi priaznivé.
Jazdiareň tvorí veľkopriestor, ktorý je funkčne a priestorovo vybavený hlavne na drezúru koní a výučbu koní a jazdcov. Jazdiareň je pre kone prístupná z dvora a má východ na terén na severnej fasáde. Z ochodze za lambrínou (ochrana obvodu arény) na južnej strane môžu diváci sledovať dianie v aréne.
Servis tvorí samostatný objekt priamo napojený na stajňu. Objekt je dvojpodlažný. Vstup je zo západnej strany. Na prízemí pri vstupe je kancelária a dve šatne (pre mužov a ženy) so sprchou a WC. Je tu tiež pohotovostné WC. Zo vstupnej chodby sa schodiskom môže ísť na
poschodie. Z chodby je prístupná servisná časť – čistenie koní a sprcha, dve sedlovne, miestnosť ošetrovateľov koní (so sociálnymi zariadeniami) a sklady.
Na hornom podlaží je viacúčelová miestnosť so sociálnymi zariadeniami a dve oddychové miestnosti pre jazdcov a porotcov.
Na servisné priestory nadväzuje stajňa. V nej je ustajnených 20 koní v boxoch po bokoch a chodbou uprostred. Je tu tiež priestor pre veterinára a sklad krmiva. Stajňový box je cca 3,5 x 3,5 m a je vybavený senným košom, napájačkou a žľabom. Jeden box je väčší – pre kobylu so žriebäťom.
Chodba vychádzajúca zo servisných priestorov cez stajňu ústi na východnej strane terén pri kolotoči.
Statická doprava je zabezpečená v nutnom rozsahu na priľahlej parkovacej ploche – 10 parkovacích miest a 1 pre invalida.
Z architektonického hľadiska je riešenie podmienené funkciou. Ide o prízemné objekty, iba servisná časť je dvojpodlažná, čo vyplýva z funkcie. Na poschodí je viacúčelová sála a
oddychové miestnosti. Klubový dom je trojpodlažný. Na hornom podlaží je byt správcu.
Pretože ide o stavby vo vidieckom prostredí s valbovými strechami s jednoduchým charakteristickým tvarom obdobných stavieb.
 
Updated: 4. apríla 2019 — 21:22

1 Comment

Add a Comment
  1. Dobrý deň mozem sa opýtať koľko by to stalo ak by sa aj samozrejme dalo tam chodiť jazdiť atd .Som nováčik a chcela by som chodiť na jazdenie a tento areál mi príde veľmi pekný a taktiež verím ze by som sa tam nieco naučila ak beriete aj začiatočníkov .Dakujem .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.