Hrejivé krásavice

Výstava je prezentáciou liatinových pecí, vyrobených v hutnických hámroch a továrniach na liatie železa v období 19. a začiatku 20. storočia na území bývalého Rakúsko-Uhorska, s dôrazom na územie dnešného východného Slovenska.

Obdivovať môžete exponáty zlievarenských produktov, ktorých sériová výroba vrcholí v tomto období v dôsledku mohutne sa rozvíjajúcej priemyselnej výroby, zvyšujúcej sa ťažby surovín a použitia uhlia ako nového druhu paliva. Niekoľko desiatok zlievarní ponúkalo v tomto období výrobky v najširšom rozsahu použiteľnosti.

Zámerom výstavy je prezentovať okrem liatinových pecí aj ďalšie, s umeleckou náročnosťou odliate úžitkové a ozdobné predmety, ktoré sa používali v domácnostiach meštianskych a šľachtických domov 19. storočia. Patria k nim například nástenné taniere, mažiare, žehličky, panvice, figurálne predmety, svietniky, petrolejové lampy. Poukazujeme najmä na to, že aj „hromada železa“ môže skrývať v sebe očarujúce kúzlo tvrdého a drsného materiálu ako je liatina.

Výstavu budú dopĺňať originály a reprodukcie dobových zlievarenských predlôh, dobových účteniek a katalógov výrobkov.

Interiérovou mininštaláciou výstava poodhalí pôvab a harmóniu krásy úžitkových predmetov v spojení s ich neodlučiteľnou každodennosťou.

Najvýznamnejšie zlievarne vznikli v Chyžnianskej Vode, Drnave , Rožňave, Kunovej Teplici, Košických Hámroch , Hronci, v Sedmohradsku-Calane. Najkrajšie kusy liatinových peci, úžitkových a ozdobných predmetov odlievali na vysokej umeleckej, profesionálnej úrovni v  Podkarpatsku v Mukačeve – Klenovci. V Mukačeve, ako modelári, pracovali aj významní sochári Valentín Willaschek, Andrej Schossel z Nemecka , ktorí navrhovali aj také zaujímavé predmety ako napr. šachové figuríny, ktoré v súčasnosti už sú unikátmi. Takú súpravu vlastní aj Východoslovenské múzeum.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Galéria Bašta, Hrnčiarska 7

Výstava trvá: od 27.11.2014 do 08.03.2015

Vstupné na výstavu, dospelí: 1 €

deti, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

http://www.vsmuzeum.sk/vystavy/hrejive-krasavice

Updated: 14. apríla 2019 — 22:01

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.