Františkánsky (seminárny) kostol

Len jeden kostol zastupoval Dóm sv. Alžbety vo funkcii katedrály počas obdobia, keď Dóm rekonštruovali. Tento kostol je v istom rozmere väčší než samotný Dóm. Predčí ho o jeden meter dĺžky. A dokonca je aj starší než katedrála sv. Alžbety a druhý najstarší v Košiciach (po dominikánskom). Kedysi bol vraj ešte krajší, hoci patril žobravému rádu františkánov.
Krásna gotika preložená nádherným barokom.
Uvidíte veci, ktoré pribudli v kostole len pred pár týždňami. Krásne zrekonštruované artefakty. A dokonca uvidíte aj to, čo vlastne nevidno.
Františkánsky (či seminárny) kostol nestratil po viac než 6 storočí svoju atmosféru aj napriek tomu, že vyhorel a bol z neho aj sklad zbraní i ubytovňa. Na rozdiel od nových kostolov je jeho interiér stáročiami „vymodlený“ i omnoho ozdobnejší. Dokladom sú nielen jednotlivé oltáre, ale aj verejnosti neprístupné zákutia a tiež zabudnutá podzemná hrobka, ktorú objavili len pred štrnástimi rokmi.
Uvidíte aj nedávno zrekonštruované oltáre a rozlúštime latinský nápis na fasáde.
V kostole je podlahové kúrenie, bude Vám teplejšie než vonku.
Drevorezbár p. Eštočin Vám osobne predstaví veľký drevený mechanický ruženec a predvedie ako funguje. VSTUP do veľkej podzemnej krypty!

Updated: 26. marca 2019 — 21:50

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.