Dominikánsky kostol a kláštor

p>Naša katedrála sv. Alžbety síce pôsobí riadne starobylo, ale v Košiciach sme si zachovali ešte starší kostol. Má vyše 700 rokov. Dominikáni ho postavili, opustili i sa sem vrátili. Kým boli preč, uplynulo 142 rokov, počas ktorých sa z ich kostola stal sklad, ba dokonca aj smetisko a stoka. Našťastie potom, ako sa vrátili, ani ich novodobí kolegovia sa nedali zahanbiť.

Jeden z košických dominikánov – Mikuláš Lexmannn to dotiahol tak vysoko, že až lietal nad Košicami, lebo si spravil pilotný kurz ako prvý mních v Československu. Dal postaviť aj novú sálu Veritas, v ktorej aj premietal filmy. Počas vojny sa nebál ukrývať v podzemí dominikánskeho kostola židov ani antifašistov. Možno, že časom budú mať z neho Košice ďalšieho blahoslaveného.

Dominikánsky kostol, je ten, v ktorom keď sa pozriete hore, tak vidíte až do neba, pričom strecha vám v tom neprekáža. O tejto krásne namaľovanej ilúzii, o kópii Tizianovho obrazu, o oltári, ktorý pomáha neplodným manželstvám i o inom sa môžete dozvedieť na potulkách mestom Košice, ktoré budú 4. a 5. decembra.


Updated: 22. apríla 2019 — 22:11

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.