Deň kováčov 2016

Deň kováčov sa koná už po tretí raz v Košiciach. Zúčastňujú sa na ňom všetci kováči, podkúvači, umeleckí kováči a tí, ktorí podľa organizátorov vedia búchať kladivom po horúcom železe.
Je to celosvetové podujatie. Prevzali sme ho zo zahraničia. Oslavuje sa 24., ale stále sa to oslavuje deň po, alebo tak, aby to vyšlo na piatok alebo sobotu,“ povedal pre TASR cechmajster Cechu kováčov a umeleckých kováčov na Slovensku a organizátor podujatia Vladimír Eperješi.
Svoju zručnosť návštevníkom predvádza približne sedem slovenských a poľských kováčov. „Ide hlavne o remeslo, aby ľudia videli, ako sa s tým železom dá robiť a čo sa z neho dá vyrobiť. Držať v ruke studené železo a výrobok, ktorý má už nejaké teplo, čo je pridaná hodnota toho celého, na to sa môžu návštevníci tešiť. Vidia tu, ako sa z chladného železa tvorí krásna plastika,“ priblížil Eperješi.
Pre návštevníkov si pripravili bohatý kultúrny program. „Hlavný program otvárajú Liptovskí zbojníci. Je to skupina chlapov, ktorí organizujú na Liptove podujatia, ktoré sa týkajú zbojníctva. Celé to budú manažovať. Ide tu hlavne o deti, pre ktoré si pripravili tvorivé dielne, animátorov,“ prezradil cechmajster.
Ďalším lákadlom sú majstrovstvá sveta v hode kovadlinou. „Minulý rok sme mali slovenský rekord 4,62 m. Dúfam, že tento rok to niekto prekoná,“ dodal organizátor podujatia. 

Zdroj TASR

Updated: 13. apríla 2019 — 21:55

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.