Centrálny park na KVP

Absenciu oddychových zón pre obyvateľov sídliska plánuje mestská časť KVP vyriešiť vybudovaním centrálneho parku. Plocha, rozprestierajúca sa na trojhektárovom území medzi Jasuschovou ulicou a Moskovskou triedou, je odjakživa vyhradená práve pre zeleň.

Koordinačná situácia

V súčasnosti nevyužívané priestranstvo by malo dostať inú podobu a malo by sa stať relaxačným miestom, kde by našli všetky vekové kategórie to, čo zastavanému územiu naokolo chýba. Zóna, kde by sa dalo posedieť, zašportovať si, prípadne poprechádzať sa, by nemala zostať len v projektovej podobe. Cieľom samosprávy je dotiahnuť dlhoročný zámer do konca.

Oprášený zámer

Poslanci miestneho zastupiteľstva odobrili víziu parku súhlasným uznesením už pred niekoľkými rokmi, nedávno ju znovu oprášili. Obyvatelia sídliska majú k dispozícii návrhy, ako by zelené srdce sídliska malo vyzerať. Dostali príležitosť vyjadriť sa, či sa predstavy mestskej časti zhodujú s tým, čo ľudia naozaj potrebujú. Majú možnosť zmeniť to, navrhnúť iné riešenia, podať nové nápady, ktoré môžu byť do projektu zapracované. Návrh projektovej dokumentácie pre územné konanie bol predložený na verejnú diskusiu.

„Chceme poznať názor verejnosti. Určite však počítame s fontánou uprostred oddychovej zóny, ktorá bude dominantou. Okrem mobiliáru plánujeme postaviť dva altánky, ktoré by v prípade nepriazne počasia prichýlili matky s deťmi. Určite nemôže chýbať detské ihrisko. Od začiatku uvažujeme so skejtparkom pre mladých. Tu je otázne, či v oddychovej zóne možno skĺbiť relax so športom a či si nebudú odporovať. Necháme to na posúdenie obyvateľom, ktorí budú park navštevovať,“ priblížila zámer starostka Iveta Kijevská (SDKÚ-DS).

Oddych pod stromami

Návrh rieši aj statickú dopravu. Na okraji parku je naplánované parkovisko. Pešie komunikácie budú zo zámkovej dlažby a prírodného kameňa. Čo je najpodstatnejšie, na zatrávnenej pláni pribudne množstvo stromov, kríkov a kultúrnejšia zeleň. Centrum oddychu by mali doplniť aj umelecké diela a chýbať nebude ani verejné osvetlenie.

Vzhľadom na rozlohu a vybavenie centrálneho parku s mnohostranným využitím je táto investícia náročná na financie. Ako uviedla starostka, mestská časť chce požiadať o eurofondy v budúcom roku. V prípade, že neuspejú, sú pripravení aj na alternatívu, že si to zaplatia z vlastných zdrojov. Určite však nebude možné urobiť všetko naraz, ale postupne, čo by termín dokončenia mohlo odsunúť na ďalšie roky. Vzdať sa toho však nemienia. Začať i dokončiť oddychovú zónu chcú v budúcom roku. Koľko to bude stáť, zatiaľ nevedia. Všetko závisí od reálneho rozsahu prác.

kosice.korzar.sme.sk/

 

Súvisiace odkazy:

http://www.mckvp.sk/mc-a-obcan/archiv-clankov/projekt-kesa-2013/
http://www.adoptujstrom.sk/
 

Updated: 28. marca 2019 — 20:35

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.