Polyfunkčný súbor Popradská na mieste bývalého športového gymnázia

NAMIESTO STAREJ ŠKOLY BÝVANIE. PROJEKT S 265 BYTMI UŽ MÁ STAVEBNÉ POVOLENIE

28.08.2019  |  17:06

Vyše dvojhektárový areál roky chátrajúceho športového gymnázia kúpila spoločnosť MBL ešte v roku 2014 od Košického samosprávneho kraja za 1,1 milióna eur. Ďalšiu časť pozemkov má podľa dokumentácie od mesta v prenájme.

V pôvodnom školskom areáli ponechal nový majiteľ iba objekt telocvične, ktorý zrekonštruoval a plánoval ho dostavať na multifunkčnú športovú halu. Ďalšie budovy boli odstránené.

Stavebné povolenie vydali

V roku 2016 predstavil investor svoj celý zámer s objektom školy, ktorá bola postavená ešte začiatkom 60. rokov minulého storočia a roky chátrala. Počítal s výstavbou niekoľkých bytových domov s výškou šesť až osem podlaží.

Projekt počas vybavovania potrebných odobrení prešiel menšími zmenami, nepatrne sa znížil počet bytových jednotiek a ubudlo aj parkovacích miest. Aktuálne už spoločnosť MBL dostala stavebné povolenie.

Z neho vyplýva, že v prvej etape chce v rámci projektu Popradská postaviť šesť objektov. Z južnej strany areálu budú umiestnené viacpodlažné bytové domy vrátane parkovacích plôch.

Západná strana areálu má byť ukončená viacpodlažným bytovým domom s parkovacími plochami v dvoch podlažiach.

Celkovo je v rámci súboru navrhovaných 265 bytov, najviac z nich – 101 – v 9-podlažnom bytovom objekte. Na spomínaných dvoch podlažiach s parkovaním je 102 stojísk. Na prvom nadzemnom podlaží v parteri sa počíta s priestormi občianskej vybavenosti (829 m2). Zvyšných šesť nadzemných sú byty.

Druhý väčší objekt má takisto dve podzemné podlažia, kde bude k dispozícii 69 vnútorných státí a osem nadzemných podlaží. Umiestnených tu má byť 78 bytových jednotiek.

Projekt dopĺňa trojica menších objektov – najmenší z nich má šesť nadzemných podlaží s posledným ustupujúcim a zahŕňa 22 bytov. V podzemí je 21 parkovacích miest. Zvyšné dve bytovky majú zhodne sedem nadzemných podlaží, vrchné taktiež ustupujúce, kde je 32 bytov. Domy sa líšia v počte podzemných parkovacích miest – v prvom prípade je ich 17, v druhom 15.

Aj samostatná garáž

Z plánovaných 265 bytov je 25 jednoizbových, 129 dvojizbových, 92 trojizbových, deväť štvorizbových a desať päťizbových.

V projekte vznikne celkovo 373 parkovacích miest v interiéri a exteriéri. Súčasťou navrhovanej zástavby je aj vybudovanie siete areálových komunikácii a príslušnej infraštruktúry podľa objektovej skladby stavby.

Šiesty samostatný objekt je parkovací dom medzi dvomi menším bytovkami s 32 bytmi. Má podobu jednopodlažného polozapusteného objektu. V rámci neho bude k dispozícii 36 parkovacích miest, ktoré sú zarátané v celkovej bilancii.

Podzemná garáž bude prestrešená zelenou strechou vytvárajúcou poloverejný oddychový priestor. Vjazd do garáže je riešený ako centrálny – pre rezidentov v rámci domov A2, A3 (domy s 32 bytmi) a do priestoru domu B (dom so 101 bytmi).

O objekte bývalej telocvične sa vo vydanom stavebnom povolení nepíše. V pôvodnom projekte bolo ambíciou dostavať ju na multifunkčnú športovú halu.

TREND Reality sa naň aj ďalšie detaily projektu či termíny výstavby pýtal spoločnosti MBL. Tá však odkázala, že sa zatiaľ k danej téme nevyjadruje s tým, že ešte nie sú schválené všetky dôležité dokumenty a všetko je v štádiu v prípravy.

V prípade celého komplexu sa v stavebnom povolení spomína popri bývaní, občianskej vybavenosti a služieb aj administratíva.

Pred tromi rokmi investor odhadoval celkové náklady na vybudovanie Popradskej na 17 až 18 miliónov eur.

zdroj:Reality trend 27.8.2019
https://reality.etrend.sk/byvanie/namiesto-starej-skoly-byvanie-projekt-s-265-bytmi-uz-ma-stavebne-povolenie.html

——————————————————————————

Nový majiteľ, firma MBL, zatiaľ nechce prezradiť, aký zámer má s objektmi a či sa chystá stavbu rozšíriť.  Doteraz bol zrekonštruovaný jeden z objektov, ktorým je bývalá telocvičňa.

——————————————————————————————-

Košickému samosprávnemu kraju sa po šiestich rokoch konečne podarilo predať areál bývalého osemročného športového gymnázia na Popradskej. V súťaži ho kúpila košická spoločnosť MBL za 1,15 milióna eur. 
Prvú verejnú súťaž na predaj gymnázia vyhlásil KSK ešte v roku 2008. Víťazom sa vtedy stala spoločnosť Affes Košice, ktorá zaňho mala zaplatiť 2,93 milióna eur., no neskôr od zámeru ustúpila. Nasledovali ďalšie súťaže, no bezúspešne. Objekty iba roky chátrali, boli ničené a rozkrádané.
Aké sú plány nového vlastníka, ešte nie je známe, no podľa územného plánu je možné na tomto mieste postaviť viac ako 5-poschodovú polyfunkčnú budovu na bývanie alebo nákupné centrum. 

————————————————————————————————————-

Areál bývalej školy Popradskej ulici 1 v Košiciach je opakovane na predaj za minimálnu cenu 1,1 milióna eur. Administratívna budova je trojpodlažná, ďalších päť budov je dvojpodlažných. Postavené boli v roku 1963, telocvičňa o rok neskôr. Celková výmera areálu je 22 441 m². Ako polyfunkčná plocha je určený pre obytnú viacpodlažnú výstavbu a občiansku vybavenosť. V lokalite možno realizovať päť a viacpodlažnú polyfunkčnú zástavbu pre bývanie, obchod a služby.

 

predaj nehnuteľností na ulici Popradská 1 v Košiciach

 

Súvisiace odkazy:

Updated: 28. decembra 2019 — 17:32

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.