Biela noc 2012 – Limeliht – Urban hiSTORY

Pre tohtoročnú Bielu noc si maďarská skupina umelcov Limeliht pripravila projekt s názvom Urban hiSTORY. Pôjde o unikátnu 3D projekciu, ktorá Košičanom prerozpráva umelecký „remake“ príbehu o Urbanovi, hrdinovi, ktorý zachránil mesto pred ohňom. Bez neho by Košice neboli tým, čím sú dnes – mestom budúcnosti s veľmi bohatou kultúrnou a historickou tradíciou.

Z Paríža…

Biela noc je veľkolepý medzinárodný umelecký projekt zhmotňujúci túžbu po (znovu) objavovaní mestského prostredia, ktoré prostredníctvom umenia nadobúda nový rozmer. Mesto sa tak počas jednej noci mení na interaktívny priestor, ktorého bežný nočný cyklus na niekoľko hodín prestáva existovať. Hudobné a svetelné inštalácie súčasného umenia vdýchnu život nočnému mestu a noc sa tak stáva bielou.

Počas Bielej noci mnohé kultúrne a verejné priestory otvárajú dvere návštevníkom a pripravujú im nevšedný umelecký zážitok. Od roku 2002 sa projekt vo svete teší veľkej diváckej obľube (v roku 2011 navštívilo parížsku Nuit Blanche viac ako dva milióny ľudí). Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do iných veľkých miest ako napríklad New York, Los Angeles, Toronto, Rím, Madrid, Brusel, Petrohrad a ďalšie.

…do Košíc

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 ako jediné mesto na Slovensku a v susedných krajinách V4 získalo prestížnu licenciu z Paríža a zapojilo sa do medzinárodnej siete Nuit Blanche Europe. Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry prikladá veľký význam práve umeniu vo verejnom priestore, jeho oživeniu a pochopeniu. Priemyselný charakter mesta ponúka umelcom atypické priestory, ktoré vďaka umeniu nadobúdajú novú tvár a vytvárajú zaujímavý kontrast s historickým centrom Košíc.

Košická Biela noc sa od roku 2010 svojou kvalitou a výnimočnosťou radí medzi najvýznamnejšie, najrozsiahlejšie a najnavštevovanejšie umelecké podujatia nielen v Košiciach, ale i na Slovensku. Podľa dohody s Parížom, Biela noc nastáva vždy v prvú októbrovú sobotu, čo pre Košice znamená predvečer Medzinárodného maratónu mieru. Tým mesto získava pre európskych a slovenských návštevníkov jedinečný atraktívny kultúrny víkend.

Biela noc svojou unikátnosťou, zaujímavosťou, umeleckou kvalitou a rôznorodosťou dokazuje, že aj súčasné umenie vie pritiahnuť masy divákov všetkých vekových kategórií. Podporuje kultúrny turizmus v meste a vďaka umeniu návštevníci prežívajú raz v roku netradičnú noc plnú nových zážitkov a stretnutí.

http://www.kosice2013.sk/sk/podujatie/Biela-noc-Nuit-Blanche

Updated: 13. apríla 2019 — 10:17

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.