Bibliobox

Košická knižnica zavádza do praxe bibliobox s nepretržitou prevádzkou

TASR, 18. septembra 2014 13:25

Nová služba umožní čitateľom vrátenie knižného fondu kedykoľvek.

Košice 18. septembra (TASR) – Otvorenie LitParku, najnovšej a najmodernejšej pobočky Knižnice pre mládež mesta Košice (KMK) s rozšírenými výpožičnými hodinami prinieslo od októbra minulého roku čitateľom možnosť využívať služby knižnice aj počas víkendov, teda celých sedem dní v týždni.

„Ďalšou dobrou správou pre všetkých čitateľov tejto knižnice určite bude nová služba, ktorá im umožní vrátenie vypožičaného knižného fondu kedykoľvek, a to až 24 hodín denne. Túto službu ponúkne nový bibliobox, špeciálne zariadenie, prostredníctvom, ktorého môžu používatelia bezpečne vrátiť knihy aj časopisy v ľubovoľnú dennú alebo nočnú hodinu,“ informovala TASR riaditeľka KMK Iveta Hurná.

Dodala, že takýmto spôsobom chce knižnica vyjsť v ústrety najmä nadmieru zaneprázdneným, ale napríklad aj takým, ktorí musia náhle odcestovať, alebo jednoducho pred odchodom na prázdniny už nestihli zájsť do svojej pobočky. „Teraz im bibliobox umožní bezpečné vrátenie kníh kedykoľvek aj bez osobnej návštevy knižnice a hlavne bez hrozby nedodržania termínu, ktoré by pre nich znamenalo sankčné poplatky,“ zdôraznila Hurná. Toto zariadenie je určené čitateľom všetkých 22 pobočiek knižnice a umiestnili ho tak, aby bol k nemu jednoduchý prístup. „Nachádza sa na otvorenom priestranstve pred vchodom do areálu Kasární/Kulturpark z Kukučínovej ulice, v mieste sídla centrálnej pobočky knižnice, LitPark,“ informovala šéfka KMK.

Zariadenie je chránené pred odcudzením formou pevného ukotvenia o podlahu. Otvor pre vhadzovanie kníh je zabezpečený proti vybratiu už vhodených kníh, proti vyliatiu tekutín na knihy a tiež proti vhodeniu drobných predmetov, ako sú napríklad ohorky z cigariet. Knihy po vhodení dopadajú do zberného vozíka, ktorého pohyblivé dno klesá úmerne s množstvom vrátených kníh. Tým sa zachováva konštantná výška ich dopadu na zhruba 20 centimetrov a predchádza sa tak ich poškodeniu. Obsah vozíka zamestnanci denne vyprázdňujú.

Zakúpenie biblioboxu bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Bibliobox – služba, ktorú ocení každý a jeho slávnostné uvedenie do užívania sa uskutočnilo 22. septembra.

Updated: 24. júna 2019 — 21:57

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.